Alpinista w mieście? Jakie prace wykona na wysokości?

Czy alpinista w kontekście przestrzeni miejskiej to ten sam, który wspina się po górach? Mimo przebywania na wysokościach to różna specyfika działalności.

Alpinista w mieście? Jakie prace wykona na wysokości?

Czy alpinista w kontekście przestrzeni miejskiej to ten sam, który wspina się po górach? Mimo przebywania na wysokościach to różna specyfika działalności. Sprawdźmy więc, jakie usługi oferują alpiniści.

Kim jest alpinista?

Alpinista to wyszkolona osoba, która ma przygotowanie, sprzęt i wiedzę umożliwiającą wykonywanie różnego rodzaju prac na dużych wysokościach. Chodzi o takie czynności, które wykonywane są na różnego typu konstrukcjach lub na zewnątrz wieżowców. Wymagają one profesjonalnego wyposażenia oraz umiejętności korzystania z zabezpieczeń. To ryzykowna praca w trudnych warunkach, a osoby ją wykonujące muszą przejść odpowiednie szkolenia specjalistyczne i zdobyć uprawnienia.

Czy miejscy alpiniści to ci sami, których spotkasz w górach lub na skałkach? Czasem tak, bo praca na wysokościach jest dość specyficzna i trzeba ją lubić. Wielu pracowników to prywatnie pasjonaci wspinaczek, ale nie wszyscy. Są tacy, którzy robią to jedynie zawodowo, a z wyjazdami w góry nie mają za wiele wspólnego.

W jakich usługach pomoże alpinista?

Ta branża dotyczy przede wszystkim wszelkiej działalności okołobudowlanej, montaże różnego typu elementów na wysokościach oraz prace porządkowe. Chodzi na przykład o czyszczenie elewacji i okien, czy malowanie ścian budynków oraz innych konstrukcji, przy których wykorzystanie podnośników lub rusztowań nie jest możliwe. Alpiniści pracują na kominach, masztach oraz zbiornikach przemysłowych. Wspinają się na przeszklone wieżowce i mosty. Pomagają w montażu anten i konstrukcji przemysłowych. Czyszczą też wielkie zbiorniki od środka, a także kanały, które są szczególnie trudno dostępne.

Często alpiniści wzywani są też do nietypowych zleceń, przy których muszą wykazać się sporą wiedzą i inwencją, proponując rozwiązania do bardzo trudnych sytuacji. Tak jest na przykład podczas rozbiórek skomplikowanych konstrukcji i niektórych budynków. Również zlecenia dla przemysłu są niezwykle trudne, bo wymagają zapoznania się ze specyfiką działalności danego zakładu. Często towarzyszą temu konsultacje z inżynierami i specjalistami innych dziedzin, aby zadanie można było zrealizować.

Zadania dla specjalistów

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak wielowymiarowe i obarczone odpowiedzialnością są usługi alpinistyczne. Gorzów, Szczecin czy Warszawa, w każdym większym mieście jest spore zapotrzebowanie na tego typu specjalistów, a nie jest ich dużo. Umiejętność obsługi uprzęży to jeszcze nie wszystko. Potrzebne są odpowiednie certyfikaty, znajomość zasad bezpieczeństwa, a także sprzętu służącego do wykonywania konkretnych zleceń - malowania, czyszczenia pod ciśnieniem czy montażu.