Autorze, wydaj się sam!

Autorze, wydaj się sam!

Twoja książka jest już gotowa i dopracowana, i nie możesz się doczekać, aby wreszcie rozdać egzemplarze z autografem swoim przyjaciołom i rodzinie? Wszystko przed Tobą! Jednak co zrobić, by zamienić plik tekstowy na komputerze w książkę tradycyjną? Odpowiedź stanowią wydawnictwa vanity!

Co to jest wydawnictwo vanity?

Jeśli masz na zbytciu trochę gotówki i możesz pozwolić sobie na inwestycję w realizację marzenia, wyawnictwo vanity bądź wydawnictwa z tak zwanym podejściem biznesowym oraz platformy wspomagające selfpublisgerów to rozwiązanie wprost dla Ciebie idealne. Zarówno wydawnictwa vanity, jak i platformy wspierające selfpublishing to firmy, które wyda dla Ciebie książkę w formacie fizycznym, ale za odpowiednią opłatą. W przeciwieństwie do wydawnictw tradycyjnych, które drukują jedynie historie wybrane spośród tysięcy i gdzie nie płaci się za poszczególne elementy procesu wydawniczego, w vanity płacisz za każdy z elementów, ale otrzymując stuprocentową gwarancję wejścia książki na rynek.

Jak wydać książkę w vanity?

To dość proste, w rzeczywistości wystarczy znaleźć wydawnictwo vanity lub platformę wspierającą selfpublisherów, z którymi podpiszemy umowę. Tak zwany vanity press minimalizuje chaos i ułatwia wydanie, ponieważ nie musisz już szukać ani redaktorów, ani korektorów, ani składaczy, ani grafików i wreszcie drukarki – umowę podpisujesz z firmą, która zapewnia Ci realziację każdego z etapów. Pytanie, które zadasz, nie powinno więc brzmieć: jak wydać książkę, ale: gdzie wydać książkę. Pamiętaj, by przed podpisaniem umowy zweryfikować wydawnictwo, zapoznać się dokładnie z warunkami umowy oraz, przede wszystkim, sprawdzić opinie innych wydanych w nim książek – aby upewnić się, że książki wydawane są starannie, mają zapewnioną opiekę profesjonalnego redaktora, któremu nie umknie żaden błąd, oraz opiekę składacz, który nie zapomni o odpowiednich marginesach czy interlinii.

Vanity, Ridero, Imker – to takie proste!

Jeśli skontaktujesz się już z wybranym partnerem, przedstawisz mu tekst oraz zostanie przedstawiona Ci umowa o satysfakcjonujących warunkach, właściwie jedynym, co musisz zrobić, to po redakcji i korekcie przejrzeć plik z naniesionymi sugestiami i poprawkami, oraz je zaakceptować lub przedyskutować z redaktorem i/bądź korektorem. Po redakcji – tak jak w standardowym wydawnictwie – plik trafia do składacza, który zaprojektuje Twoją książkę. Następnie gotowy plik trafia już bezpośrednio do drukarni, a potem... to zależy od Ciebie i warunków umowy. Niektóre wydawnictwa vanity nie odpowiadają za kwestie dystrybucji i marketingu, toteż sprzedawać książki będziesz na własną rękę; możesz jednak skorzystać z pomocy partnera biznesowego takiego jak Imker, który „postawi” Ci witrynę sklepową, ułatwi dystrybucję i będzie kontrolował jej proces.

Teraz widzisz, jakie to proste? :-)