Czego potrzebujesz do montażu drzwi?

Czego potrzebujesz do montażu drzwi?

Jeśli zastanawiasz się, czego potrzebujesz, by zamontować nowe drzwi do domu lub w firmie – oto artykuł specjalnie dla Ciebie! Przedstawiamy produkty, których będziesz potrzebować do pracy, oraz kilka prostych trików, które uproszczą cały proces. Zapraszamy!

Montaż drzwi – z ościeżnicą lub bez

Przed zamocowaniem drzwi w otworze drzwiowym, warto przemyśleć kwestie ościeżnicy. Jeśli planujemy jedynie wymianę drzwi na inne, wykorzystamy ościeżnicę już gotową, jeśli jednak planujemy stworzyć przejście w pełnej ścianie, będziemy musieli samodzielnie wykonać nowy otwór pod ościeżnicę. W zależności od rodzaju ściany będziemy potrzebować do tego różnych narzędzi (w przypadku regipsu może wystarczyć nożyk; w przypadku ściany ceglanej – nawet młot). Natomiast do samego montażu ościeżnicy w gotowym otworze przyda nam się nie tylko zakupiona ościeżnica i narzędzia takie jak wkrętarka (plus wiertła) i fleksa, ale także wkręty do ościeżnic. Te często dostarczane są wraz z ościeżnicą, dołączane przez producenta, jednak nie zawsze. Boki ościeżnicy, nazywane także stojakami, łączą się za pomocą śrub i wkrętów. W zestawie otrzymać możemy także tzw. ślepy próg, czyli listwę wykonaną z drewna, którą połączymy z ościeżnicą na progu, usztywniając ją.

Detale pomocnicze – nie tylko filc techniczny

Poza podstawowymi narzędziami, za pomocą których przymocujemy ościeżnicę, takimi jak pianka wypełniająca i klej montażowy, przydadzą nam się także elementy wykańczające, na przykład silikon i wyciskacz silikonu. Natomiast filc techniczny lub specjalna guma przydać nam się mogą w przypadku zabezpieczenia progu – warto umieścić paski gumy lub filcu pod ościeżnicą, aby wykluczyć ewentualne efekty trzaskających drzwi.

Trik montażowy – kątownik aluminiowy

Trikiem, który warto zastosować w przypadku montażu ościeżnicy, jest wykorzystanie kątownika. Chociaż poziomica z łatwością wskaże nam równe położenie ościeżnicy względem pomieszczenia, nie jest w stanie zagwarantować nam kąta prostego w każdym narożniku. Kątownik aluminiowy wykorzystany w celu ustalenia tego kąta sprawdza się wręcz idealnie.

O czym jeszcze musimy pamiętać? O tym, by przed montażem drzwi usztywnić ościeżnicę, wypełniając ją rozporami wykonanymi na przykład z przyciętych na wymiar desek. Te na końcu wypełnić można pianką montażową, która dzięki rozporom nie wypchnie ościeżnicy ze ściany. Nadmiar pianki, która wypłynęła, po jej wyschnięciu usuń nożem. Zawiasy dostosuj do rodzaju drzwi; pamiętaj, by już w przypadku zakupu ościeżnicy ustalić, czy montowane będą drzwi lewe, czy prawe. Natomiast przed podjęciem jakichkolwiek działań montażowych upewnij się, czy na pewno znasz dokładnie wszystkie wymiary, konieczne do wstawienia zarówno ościeżnicy, jak i drzwi. Powodzenia!