Czy każdy może wydać swoją książkę?

Czy każdy może wydać swoją książkę?

Wiele osób zadaje sobie pytanie - czy każdy może wydać swoją książkę? Odpowiedź na to pytanie brzmi - tak, może. O ile tylko bardzo tego chce. Wydanie książki nie jest łatwe, ale nie jest też niemożliwe. Jeśli książka jest już gotowa, czas na znalezienie wydawcy. Zanim zaczniesz go szukać, powinieneś wiedzieć, jak działa self-publishing.

Czym jest tradycyjny model wydawania książek?

Wiele osób zastanawia się, jak wydać książkę. Wszystko zaczyna się oczywiście od pomysłu i wielu godzin, dni, a nawet miesięcy poświęconych pisaniu. Gdy pozycja jest już całkowicie gotowa, czas na znalezienie wydawcy. W tym celu wysyła się gotowe dzieło lub jego próbkę wraz ze streszczeniem do wydawnictwa, które wydaje działa zbliżone gatunkowo do naszego. W przypadku akceptacji, przychodzi moment na ustalenie korzystnych dla obu stron warunków i podpisanie umowy. Potem już tylko redakcja, korekta tekstu w celu usunięcia wszelkich literówek i tekst jest niemal gotowy do druku. W międzyczasie jest jeszcze czas na współpracę z grafikiem w celu przygotowania dopasowanej do treści okładki. Po wydrukowaniu książki ma miejsce najtrudniejszy proces, czyli promocja. Od niego zależy, czy odbiorcy usłyszą o książce.

Jak działa self-publishing?

Każda osoba interesująca się rynkiem wydawniczym z pewnością spotkała się z określeniem, jakim jest self-publishing. Oznacza ono nic innego, jak samodzielne wydawanie książki. Samodzielność nie oznacza w tym przypadku robienia wszystkiego na własną rękę, łącznie z korektą, redakcją czy promocją, chodzi raczej o samodzielne pokrycie części kosztów związanych z tymi usługami. Autor może liczyć oczywiście na zwrot tych kosztów, ponieważ w przeciwieństwie do tradycyjnych wydawnictw, w tych autorzy otrzymują większy procent zysku od sprzedaży. Wydawnictw tego typu jest kilka, jednak dobrze jest przemyśleć ten wybór, by znaleźć takie, które oferuje najlepsze usługi.

Kilka słów o wydawaniu książek

Jak widać, każdy może wydać książkę. Od danej osoby zależy jednak, jaki sposób na wydanie swojego dzieła wybierze. Istnieje wiele różnych sposobów na wydanie książki. Możesz wydać ją samodzielnie, co oznacza, że za większość usług płacisz sam, od edycji i projektu okładki po marketing i dystrybucję. Możesz współpracować z tradycyjnym wydawcą, który zadba o techniczne aspekty, podczas gdy Ty skupisz się na pisaniu (chociaż wydawca musi wybrać Twój rękopis). Możesz też spróbować wydawnictwa hybrydowego, które łączy elementy obu tych modeli. Wszystkie opcje mają swoje zalety.