Czy warto napisać własną książkę?
Wiele osób posiadając dryg pisarski zastanawia się, czy warto zacząć pisać swoją książkę. Niektórym wystarczy bowiem pisanie do szuflady, ale wielu autorów chciałoby pochwalić swoim dziełem wśród szerszej publiczności. Jak jednak przebić się przez grono znanych i lubianych autorów? Czy to w ogóle ma sens?
Kto może napisać własną książkę?
Własną książkę może napisać tak naprawdę każdy, kto posiada umiejętności literackie i ma konkretny koncept na swoje dzieło. Obecnie własną twórczość publikują nie tylko zawodowi pisarze, ale również osoby, które na codzień funkcjonują w zupełnie innych społecznościach. Mamy tu na myśli przede wszystkim celebrytów, aktorów, artystów, podróżników, naukowców, prawników czy lekarzy. Co ważne, własne książki wydają również specjaliści z różnego rodzaju dziedzin, chcąc podzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą z szerszą publicznością. Nie ma zatem w tym zakresie większych ograniczeń. Liczą się przede wszystkim chęci, pomysł i lekkie pióro!
Czy napisanie własnej książki ma sens?
O ile własną książkę może napisać każdy, o tyle wcale nie znaczy, że każda wydana publikacja odniesie sukces. Zależy to nie tylko od jej treści i poruszanej tematyki, ale również szeregu innych czynników (jak np. marketing i promocja wydawnictwa, grupa odbiorców czy sposób dystrybucji). Jeśli autorowi dopisze szczęście, jego książka może okazać się prawdziwym przełomem w jego życiu prywatnym i zawodowym, otwierając nowe furtki i dostarczając oczywiście odczuwalnych dochodów. Czy zatem napisanie własnej książki ma sens? To niezwykle trudne pytanie, ponieważ każdy przypadek jest indywidualny, ale z całą pewnością warto spróbować!
Jak wydać książkę?
Każdy początkujący autor zastanawia się, jak wydać książkę, gdy uda mu się ją ukończyć. Możliwości jest tak naprawdę kilka: współpraca z profesjonalnym wydawnictwie, vanity press oraz tzw. self-publishing. Każde z tych rozwiązań jest inne, a podstawowa różnica wynika z kwestii kosztów i późniejszego podziału zysków ze sprzedaży. Dla debiutantów niezwykle istotne są sprawy związane z wydatkami, dlatego dobrą opcją jest podjęcie współpracy z wydawnictwem, co oczywiście nie jest proste. Jeśli jednak nie uda się zainteresować własną twórczością żadnej oficyny, warto skorzystać z modelu self-publishingu i wydać swoje dzieło na własną rękę.
Napisanie własnej książki to nie lada wyczyn, jednak jej późniejsze wydanie jest równie trudnym wyzwaniem. Nie warto jednak rezygnować z marzeń, nawet jeśli wiążą się z ogromem ciężkiej pacy!