Czy warto przeprowadzić się do Niemiec?

Czy warto przeprowadzić się do Niemiec?

Nie ma się co oszukiwać, mieszkać za granicę jedziemy po to, by lepiej zarabiać i żyć. Nie ma w tym nic złego, nie trzeba się wstydzić. Wielu z nas z pewnością zastanawiało się, który bus do Dortmundu będzie najtańszy. Takie rozwiązanie nie jest oczywiście bez wad, choć niesie ze sobą wiele zalet. Dla kogo będzie to najlepsza opcja?

Koszty życia

Mieszkania w Niemczech są bardzo drogie zarówno jeśli chcielibyście je kupić, jak i wynająć. Na początek konieczne może się okazać życie w niewygodnych warunkach zapewnionych przez pośrednika. Ten jednak często zatrudnia też wyłącznie na 3/4 etatu lub tzw. minijob, którego przychód to około 450€ miesięcznie, a więc niewiele. Nie starczy na wyżycie, co dopiero mówić o wynajęciu mieszkania. Jak wszędzie, w Niemczech drożeją też podstawowe produkty, choć przy jednoczesnym wzroście płac. Dlatego na początek trzeba zainwestować trochę gotówki w znalezienie odpowiedniego lokum. Urządzić je jest nieco łatwiej, Niemcy często organizują pchle targi, na których sprzedają używane meble w dobrym stanie za dość nieduże pieniądze.

Praca czeka na człowieka?

Niemcy mają bardzo znikomą stopę bezrobocia, a rynek usług nieustannie się rozwija. O pracę bardzo łatwo, szczególnie jeśli jest się osobą młodą i wykształconą. Pracodawcy chętnie pozwalają zdobyć doświadczenie młodym pracownikom. Jest jednak jeden konkretny warunek: trzeba znać język przynajmniej w niewielkim stopniu. Bez języka zatrudnienie możemy zyskać głównie przez agencję pracy, ale wtedy nie będzie to praca przesadnie dobrze płatna. Warto więc szlifować swój niemiecki.

Lepiej niż w Polsce?

Wiele osób mieszkających w Niemczech jest zdania, że wiele aspektów, jak komunikacja miejska czy opieka zdrowotna są w Niemczech zdecydowanie lepsze. Z podstawowym pakietem ubezpieczenia łatwiej o darmową wizytę u lekarza bez ciągnących się w nieskończoność kolejek. Zdecydowanie lepiej podróżuje się też komunikacją miejską i pociągami – zdecydowanie rzadziej się spóźniają, a problemy na drogach są usuwane sprawnie i szybko. Żyje się tam zdecydowanie inaczej również pod względem podróżowania rowerami, ponieważ w Niemczech dużo jest ścieżek rowerowych, a nawet wyznaczonych dla rowerów pasów ruchów, co w Polsce nierzadko jest dopiero nowością.