Czym jest Bitcoin?

Czym jest Bitcoin?

Bitcoin (w skrócie BTC) to rodzaj waluty cyfrowej, która działa poza kontrolą organu centralnego. Jest niezależna od banków, rządów oraz innych organizacji pośredniczących w jej wymianie. To waluta, która nie posiada żadnych granic i dostępna jest wszędzie tam gdzie jest Internet. BTC to waluta, którą w szybki sposób wyślesz do dowolnego miejsca na świecie z ominięciem banków oraz pośredników. Intencją jego twórcy było stworzenie metody płatności wolnej od nadzoru rządowego, opłat transakcyjnych oraz opóźnień w transferze.

Czym jest bitomat?

Gdy Bitcoin zaczął nabierać na popularności użytkownicy zaczęli dostrzegać nowe z tym związane potrzeby. Pojawił się pomysł stworzenia urządzenia na wzór bankomatu, gdzie w szybki sposób można by było dokonać wymiany kryptowaluty  na pieniądz finducjarny (tradycyjny) i odwrotnie. Dlatego z początkiem zaczęły pojawiać się giełdy, a następnie powstał bankomat kryptowalut.

Bitkomaty w odróżnieniu od tradycyjnych bankomatów pozwalają użytkownikom dokonywać  transakcji kupna lub sprzedaży wybranej kryptowaluty. Transakcje są anonimowe, ponieważ nie wymagają podawać żadnych danych personalnych.

Jakie są zalety korzystania z bitomatów?

Główną ich zaletą jest szybka transakcja podczas, której można sprzedać lub zakupić Bitcoina. Kolejną zaletą docenianą przez wielu użytkowników jest anonimowość. W przeciwieństwie do tradycyjnych bankomatów, transakcje wykonujemy bez użycia karty płatniczej oraz bez dowodu osobistego. Dodatkowo przy przelewach nie ma żadnych pośredników, przelew trafia bezpośrednio do odbiorcy, pomijając banki i inne instytucje. Kolejnym atutem są niewielkie kwoty za prowizję, szczególnie w przypadku przelewów na duże kwoty.

Czy korzystanie z bitomatów jest bezpieczne?

Bitomaty to urządzenia, które pozwalają na szybka wymianę tradycyjnej waluty na BTC i odwrotnie. Transakcje są anonimowe, dzięki temu korzysta z nich coraz więcej osób zarówno w Polsce jak i na świecie. Transakcje są w pełni bezpieczne, ponieważ urządzenia podlegają systematycznym audytom oraz update w związku z rozwojem technologii blockchain. Co na ich temat mówi prawo? Wedługi Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) w polskim systemia prawa nie występują przepisy, które mogłyby zakazać funkcjonowania bankomatów kryptowalut w tym bitomatów.

Bitcoin posiada na chwilę obecną dominującą pozycję na rynku kryptowalut oraz stanowi walutę rezerwową dla pozostałych kryptowalut. Za jego pomocą wykonywane są transakcje na pozostałych kryptowalutach.