Czym różnią się badania niszczące od badań nieniszczących?

Czym różnią się badania niszczące od badań nieniszczących?

Badania nieniszczące i niszczące mają jeden wspólny cel: pomagają zapewnić bezpieczeństwo pracy podczas eksploatacji konstrukcji spawanych, kutych, walcowanych oraz odlewanych. Jaka jest różnica między nimi i na które badania powinno zdecydować się nasze przedsiębiorstwo?

Analizy, audyty, badania. Dlaczego warto?

Badania niszczące oraz nieniszczące, a także inne proponowane przed specjalistów rozwiązania pozwalają podnieść jakość zakładów metalurgicznych. Badania nieniszczące i niszczące umożliwiają wykrycie oraz eliminację wszelkich niedolań, pęknięć; eliminują słabe materiały i podnoszą jakość kolejnych produktów. Nie tylko one, ale również inne działania takie jak analiza HAZOP, audyty systemów zarządzania, testy pracowników pozwalają wzmocnić pozycję przedsiębiorstwa na rynku oraz, przede wszystkim, podnieść poziom bezpieczeństwa pracy. W zakładach, w których regularnie odbywają się audyty, łatwiej jest dostrzec nieprawidłowości, by następnie je wykluczyć.

Badania nieniszczące

Badania nieniszczące (NDT), czyli non-destructive tests to badania, które sprawiają, że pobrania do analizy próbka nie ulega zniszczeniu. Badania nieniszczące stosowane są w przemyśle, jako narzędzie monitorujące stan próbek od wewnątrz, aby ocenić ich jakość. Przykładami badań niekontaktowych mogą być badania radiograficzne, badania magnetyczno-proszkowe, ultradźwiękowe techniki Phased Array Magnetic Flux albo Leakage Technique, czyli techniki elektromagnetyczne. Badania nieniszczące pozwalają uknąć wielomilionowych strat, na które narażone są zakłady decydujące się na przeprowadzanie jedynie badań niszczących. Dotyczy to zarówno branży energetycznej, paliwowej, jak i chemicznej.

Badania niszczące

Jak sama nazwa wskazuje badania niszczące (DT), czyli destructive tests zazwyczaj kończą się naruszeniem struktury materiału badanego. Głównym celem takich badań jest analiza, jak zachowa się próbka w sytuacjach obciążenia, zatopienia, zmiany temperatury materiału. Badania niszczące pozwalają wystawić ocenę połączeń spawanych – czy są trwałe i w jakich przeciążonych warunkach ulegają destrukcji. Najpopularniejszymi rodzajami tego typu badania są: próby twardości, próby łamania i zginania, próby podgrzewania i chłodzenia, a także próby rozciągania.

Każde z tych badań – nieniszczących i niszczących – pozwala jasno określić trwałość i jakość materiału. Inwestycja w usługi oferowane przez laboratoria spawalnicze to inwestycja w rozwój firmy, podnoszenie efektów pracy pracowników oraz ich bezpieczeństwa, jeśli badaniom podlegać będą konstrukcje spawane i narzędzia, na których wykonywana jest praca.