Czym są bitomaty i czy warto z nich korzystać?

Wraz z popularnością kryptowalut w Polsce możemy zaobserwować znaczący rozwój kryptowalutowych bankomatów, inaczej zwanymi bitomatami. Z każdym dniem jest ich coraz więcej, co warto o nich wiedzieć?

Bitomat – co to takiego?

Gdy bitcoin zaczął zyskiwać na popularności, użytkownicy wpadli na pomysł, by można było w szybki sposób dokonać wymiany kryptowaluty na pieniądz finducjarny (i odwrotnie), dlatego z początkiem zaczęły pojawiać się giełdy, a następnie bitomaty. Czym dokładnie są i jak działają?

Bitomatem nazywa się kryptowalutowy bankomat, dzięki czemu osoba, która jest zainteresowana wirtualnymi pieniędzmi może sprzedać lub nabyć kryptowalutę. Jeżeli interesuje Cię pozyskanie cyfrowych walut w szybki i co najważniejsze bezpieczny i anonimowy sposób, bitomat jest właśnie dla Ciebie.

Bitomay może podzielić na  takie, w których wyłącznie zakupimy kryptowaluty oraz te, w których nie tylko dokonamy ich zakupu, ale także je sprzedamy.

Historia bitomatów

Bitomaty na początku swojej działalności nie cieszyły się tak ogromną popularnością, jak dzieje się to teraz. Działo się to nie tylko dla sprawą strachu przed oszustwami, ale także urządzenia te działały jednostronnie. Bankomaty w dzisiejszych czasach często połączone są z wpłatomatami i dokładnie tego samego chcieli użytkownicy kryptowalut.

Do pewnego czasu wszystkie bitomaty były jednostronne i oferowały wyłącznie kupno bitcoinów. W 2015 roku nastąpił przełom. W Warszawie stanął pierwszy dwustronny bitomat, czyli taki w którym można było zarówno sprzedać, jak i kupić kryptowalutę.

Dlaczego warto korzystać z bitomatów?

Ich główną zaletą jest szybkość dokonywanej transakcji. Dodatkowo w przeciwieństwie do bankomatów, transakcji możemy dokonywać bez użycia karty lub dowodu osobistego. Jedyne co jest potrzebne to numer telefonu, bądź adres e-mail, na który zostanie wysłany kod potrzebny do potwierdzenia transakcji.

Wpłacając lub wypłacając gotówkę przez Bitomaty przede wszystkim warto zwrócić uwagę na prowizję. Istnieją miejsca gdzie kupimy kryptowaluty z prowizją rzędu 1.3%, jednak nie trudno też natknąć się na bitomat, którego prowizja będzie wynosiła 5%.

Czy korzystanie z bitomatów jest legalne?

Według Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) w polskim systemie prawa nie funkcjonują przepisy, które zakazywałyby prowadzenia działalności w charakterze bankomatów kryptowalut. Firmy, które oferują takie urządzenia na terenie Polski poddawana są nieustannej kontroli przez AML – Anti-Money Laundering (przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy).