Deratyzacja – dlaczego konieczna jest pomoc specjalistów?

Deratyzacja – dlaczego konieczna jest pomoc specjalistów?

Zastanawiasz się, co zrobić z niechcianymi gospodarzami, które zamieszkały na Twoim poddaszu czy w piwnicy? A może niepokoją Cię dostrzegalne gołym okiem przegryzienia fasad domu? Być może czas wziąć pod uwagę usługi specjalistyczne. Co możesz samodzielnie, a co musisz zrobić wraz z pomocą fachowców i dlaczego? Podpowiadamy!

Dlaczego warto interweniować?

Myszy i szczury oraz inne gryzonie, które poszukują schronienia i znajdują je w naszym domu, nie są zwierzętami domowymi. Ich obecność może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie, ekonomię i bezpieczeństwo. Salmonella, tyfus plamisty czy antawirus to tylko niektóre z chorób roznoszonych przez gryzonie, a zarażenie nie musi wcale nastąpić przez kontakt ze zwierzęciem (ale również poprzez kontakt ze szczątkami organicznymi – jedzeniem, odchodami – zostawianymi na artykułach spożywczych czy ubraniach). Ponadto myszy i szczury mogą także uszkadzać elewację czy instalację elektryczną lub gazową, a uszkodzenia strukturalne mogą z kolei prowadzić do obniżenia bezpieczeństwa (zwarcia, pożary i tym podobne). Nie warto więc ryzykować!

Najpierw profilaktyka

Zanim pomyślisz o chemicznych środkach, które rozwiązałyby Twój problem skutecznie, zastosuj wszelkie działania profilaktyczne. Co warto zrobić? Przede wszystkim określ stopień złożoności problemu (wykryj zmiany oraz oceń stan sanitarny pomieszczeń) oraz zabezpiecz miejsca, w których gryzonie mogą się pojawiać (na przykład spiżarkę). Usuń źródła pożywienia, czyli przechowuj żywność w szczelnie zamkniętych plastikowych opakowaniach, regularnie opróżniaj kosze na śmieci, zwróć uwagę także na nieszczelną instalację wodociągową. Możesz użyć wełny stalowej do wypełnienia przestrzeni wokół rur, a aby zakryć wszelkie otwory – wykorzystaj siatkę drucianą. Pamiętaj, by dbać o higienę i czystość, a także zamykać klapę sedesu. Dopiero z takim zapleczem warto przystąpić do ścisłych działań.

Deratyzacja specjalistyczna

Kiedy zrobiliśmy już wszystko, co należy, a mimo wszystko niechciani domownicy nie opuścili naszego terenu, następnym punktem programu powinna być deratyzacja (Wrocław to tylko przykład miasta, w którym znajdziesz odpowiednich specjalistów). Pamiętaj, że czynności deratyzacji prowadzone mogą być tylko przez wyspecjalizowaną firmę. Wiążą się one z użyciem przynęt i systemów kontroli gryzoni niedostępnych na rynku dla każdego – aby uniknąć ryzyka narażenia zdrowia osób nieświadomych, w tym dzieci czy innych zwierząt domowych i gatunków niedocelowych, często będących pod ochroną. Koniecznie postaw na specjalistów, którzy wybiorą właściwe środki w odpowiednich stężeniach. Dzięki temu zachowasz zdrowie i bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale i bliskich.