Dlaczego warto zainstalować wtyczkę Language Tool?

Dlaczego warto zainstalować wtyczkę Language Tool?

Language Tool to wtyczka przeglądarkowa, która pozwala eliminować błędy gramatyczne, od niedawna również w języku polskim. To przydatne narzędzie sprawdza się w codziennej pracy z komputerem – od rekreacyjnej wymiany komentarzy w mediach społecznościowych aż po mailing z klientem, a nawet tworzenie treści SEO. Dlaczego warto je mieć…?

Pomaga unikać podstawowych błędów

Language Tool to narzędzie, które podkreśla błędy gramatyczne oraz nierzadko interpunkcyjne, popełniane w czasie pisania treści w Internecie. Przypomina wbudowany w Microsoft Word słownik i działa na podobnej zasadzie; dzięki niemu nie tylko komentarze pozostawiane w sieci, ale przede wszystkim teksty, które tworzymy do pracy, zyskują na poprawności i estetyce. Choć zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że Language Tool pominie literówkę (na przykład taką, która jest błędem sensu, ale jednocześnie prawdziwie istniejącym słowem, na przykład brak znaku diakrytycznego: ta/tą), w wielu wypadkach naprawdę się sprawdza. Tym bardziej że baza błędów wciąż jest rozwijana, ponadto dodając do słownika słowa, których wtyczka nie znała, na przyszłość budujesz własny słownik.

Poszerza zakres wiedzy

Dzięki temu, że Language Tool wyjaśnia podkreślone błędy oraz sugestie, może poszerzać zakres Twojej wiedzy. Program nie tylko podkreśli użyte w złym kontekście słowo, ale także wyjaśni, dlaczego je podkreślił oraz zasugeruje rozwiązanie, z którego możesz skorzystać, aby tekst był poprawny. Dzięki temu dowiesz się chociażby, czym jest pleonazm i dlaczego „w każdym bądź razie” nie jest poprawnym połączeniem wyrazowym. Oczywiście należy brać poprawkę na to, że jedynie z takim zapleczem praca jako profesjonalny redaktor/korektor będzie raczej niemożliwa, niemniej pewne powtarzające się reguły na pewno zostaną z Tobą na dłużej.

Pisanie książki – LT zmniejsza nakład pracy korektora

Language Tool sprawia, że korektor i redaktor mają mniej pracy – i to jest fakt. Dzięki tej wtyczce zyskujemy pewność, że oddajemy do wglądu tekst w miarę czysty, pozbawiony chociażby wstydliwych ortografów. Wielu korektorów wylicza koszt korekty na podstawie nadesłanej próbki. Jeśli będzie ona względnie czysta – opłata za korektę może się zmniejszyć. Language Tool to jedno z narzędzi często wykorzystywanych przez pisarzy i osoby, np. recenzentów i twórców artykułów, których teksty podlegają ocenie u wydawcy czy redaktora naczelnego. Tuż obok strony Ortograf czy KorektorTekstu to najpopularniejsze narzędzie wspierające zarówno młodych pisarzy, jak i copywriterów oraz twórców blogowych i tym podobne.

Polecamy!