Europejskie uwielbienie gór

Europejskie uwielbienie gór

Wybór aktywności sportowej, która stanie się Twoją pasją, może mieć niebagatelne znaczenie dla wielu osób. Zazwyczaj zdarza się, że zainteresowanie nabyte od lat młodzieńczych pozostają na całe życie. W Europie duża część z nas wybrała zamiłowanie do gór. Istnieje dużo możliwości realizacji tej pasji - zimowe szaleństwa po zaśnieżonych stokach, wielogodzinne letnie wędrówki, a nawet włączenie kanału sportowego do obejrzenia zawodów sportów zimowych.

Klimat i ukształtowanie terenu

Nie ma co się oszukiwać, że położenie gór na mapie Europy daje ogromny komfort ich miłośnikom. Alpy znajdują się niemal w centralnej części Europy, pokrywają niemal całą Austrię i Szwajcarię, południowe Niemcy, południowo-wschodnią Francję, oraz północne Włochy. To nie jedyne imponujące pasmo górskie, ponieważ na niemal całej granicy francusko-hiszpańskiej można korzystać z uroków Pirenejów, a od Polski do Rumunii rozciągają się Karpaty. Nawet w Norwegii uświadczymy Gór Skandynawskich.

Dzięki dużej ilości możliwości dojazdu do pasm górskich z Polski, niemal każde większe miasto w Polsce posiada sklep świadczący usługi alpinistyczne. Gorzów Wielkopolski, Poznań, a nawet położony blisko morza Szczecin - dzięki systemowi autostrad w całej Europie bez żadnego problemu można dostać się do wymarzonych gór zarówno w Polsce, jak i Niemczech, Austrii, czy Włoszech.

Małyszomania, biathlon i bobsleje

Aby pokochać góry, nie trzeba koniecznie tam jechać. W niektórych przypadkach wystarczy włączyć telewizor od końcówki listopada do połowy marca, żeby śledzić zmagania sportowców w sportach zimowych.

Poza standardowymi dyscyplinami, jak podzielone na różne konkurencje narciarstwo alpejskie, czy też biegi narciarskie, znajdziemy mnóstwo innych fascynujących dyscyplin. Biathlon(połączenie biegów narciarskich ze strzelaniem z karabinka), saneczkarstwo, lub łyżwiarstwo figurowe przyciągają miliony fanów przed telewizory, szczególnie podczas zimowych igrzysk olimpijskich.

W Polsce fenomenem okazały się skoki narciarskie. To naprawdę ewenement na skalę światową, żeby sport, którego nie można uprawiać amatorsko, a liczba osób czynnie go uprawiająca oscyluje w granicach setki w całym kraju, przyciągał miliony telewidzów przy okazji transmisji. Trzeba tu wspomnieć osobie Adama Małysza, który wielokrotnie zdobywał największe laury i do dzisiaj wspominany jest jako bohater narodowy w naszym kraju.

Inne kraje europejskie również posiadają swoich idoli, aczkolwiek tam ciężar rozkłada się na nieco większą liczbę osób. W popularyzacji sportów zimowych bardzo pomagają globalne marki, wcielające się w rolę sponsorów - niemiecki producent fioletowej czekolady z charakterystyczną krową, oraz austriacki producent napojów energetycznych, których główne hasło reklamowe jednoznacznie kojarzy się ze skokami narciarskimi.