Góry miłością Polaków

Góry miłością Polaków

Chociaż ostatnie lata przynoszą zmianę młodego pokolenia z wychowania się na podwórkach na wychowywanie się przed ekranami komputerów, pokolenie ich rodziców przechodzą znacznie bardziej pozytywną zmianę nastawienia do życia. Uroki technologii oraz dostęp do praktycznie każdego miejsca na świecie sprawia, że Polacy coraz częściej decydują się spędzać czas aktywnie. Wiele osób znajduje sobie nowe zamiłowania. Należy to chwalić, niezależnie od tego czy mamy do czynienia z miłośniczką jogi przed telewizorem w swoim salonie, crossfitowego maniaka, czy też fankę uprawiania nordic walkingu w pobliskich lasach, czy parkach. Oczywiście, są takie rodzaje aktywności, które wymagają nieco więcej poświęcenia i znacznie poważniejszego podejścia pod kątem logistycznym. Do tego rodzaju aktywności z pewnością należą wszelkiego rodzaju aktywności w górach. Cała Polska pokochała stoki Karpat i Sudetów, jak i te w innych krajach. Nieważne czy latem, czy zimą, wielu Polaków przynajmniej raz do roku odwiedza swoje ulubione pasma górskie.

Fantastyczny dojazd z niemal każdego miejsca w Polsce

Prawdopodobnie osoby pochodzące z południa Polski spędziły znacznie więcej czasu w górach niż ci z centralnej i północnej części naszego kraju. Wynikało to przede wszystkim z kwestii logistycznych. Nie można było wsiąść w piątek po pracy w auto w Gdańsku i bez większych problemów dojechać pod granicę polsko-czeską w okolicach północy. Z tego powodu praktycznie w każdym większym mieście w Polsce znajdziemy sklep, którego specjalizacją są usługi alpinistyczne. Gorzów Wielkopolski i Szczecin mają komfortowy dojazd do Jeleniej Góry drogą ekspresową S3, z Poznania dostaniemy się na południe Polski świeżo oddaną do użytku trasą S5, a z Warszawy do Cieszyna możemy wybrać ekspresówkę S8, a potem przeskoczyć na A1.

Cała Europa otwarta dla Polaków

Ze względów naturalnych dla bardziej doświadczonych narciarzy i snowboardzistów znacznie bardziej kuszące są kierunki zagraniczne, a szczególnie austriackie Alpy i włoskie Dolomity. Większość najbardziej popularnych kurortów zimowych ma w swoich ofertach możliwość zjazdu ze stoków położonych powyżej 2500 metrów, czyli... wyżej niż najwyższe w Polsce Rysy.

O ile wcześniej wspomniana sieć autostrad i dróg ekspresowych w Polsce się wciąż rozwija, o tyle w za naszą zachodnią granicą ma ona się doskonale od wielu lat. Dzięki temu Polacy mają możliwość bardzo szybkiego transportu przez Niemcy w stronę południową. Od Monachium można zobaczyć zmianę krajobrazu na bardziej górski i już w Niemczech pomału dostrzeżesz pierwsze zjazdy do kurortów narciarskich. Słynne z transmisji skoków narciarskich niemieckie Garmisch-Partenkirchen, austriackie Bischofshofen, czy też położone we Włoszech Predazzo - w każdym z tych miasteczek można spotkać wiele osób mówiących po polsku w trakcie sezonu narciarskiego. Zaczyna się on w niektórych regionach już pod koniec listopada, a kończy na przełomie marca i kwietnia.