Ile kosztuje wydrukowanie książki?

Ile kosztuje wydrukowanie książki?

Napisanie własnej książki to dla większości twórców wielkie wydarzenie. Ukończenie pierwszego dzieła powinno zwieńczyć jego upublicznienie. W tym miejscu u wielu autorów pojawia się jedno pytanie — czy mnie na to stać? Podpowiadamy, ile kosztuje druk książki, na co zwracać uwagę i jak szukać najlepszej drukarni.

Druk książki — self-publishing czy wydawnictwo?

Wzorem dużych pisarzy wielu początkujących autorów próbuje zainteresować swoim dziełem duże wydawnictwa. Pomysł ten nie jest zły, ale w przypadku nieznanego dotąd twórcy ma raczej małe szanse powodzenia. Warto pamiętać, że nawet autorka bestsellerowego „Harry'ego Pottera” bez powodzenia szukała wydawnictwa, które byłoby zainteresowane wydaniem jej powieści. Czy zatem młodzi pisarze nie mają szans zaistnieć?

Oczywiście, że mają! Rozwiązaniem pośrednim jest self-publishing, czyli wydanie książki za własne pieniądze. Ten sposób wymaga pewnych nakładów finansowych, ale gwarantuje również większy zysk od pojedynczych egzemplarzy. Duże wydawnictwa przekazują zaledwie parę procent z pierwotnej ceny do autorów, podczas gdy w modelu self-publishing zysk może wynieść nawet 50% od ceny książki. Oczywiście taki sposób wydania książki wymaga od twórcy więcej wysiłku. Musi nie tylko napisać swoje dzieło, ale również zlecić wydruk, rozreklamować je, a następnie zorganizować sprzedaż.

Wydruk książki — na co zwrócić uwagę?

Gdy już zdecydujesz się na samodzielne wydrukowanie swojej książki, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Pierwszym z nich jest wybór drukarni. Warto kierować się nie tylko ceną za egzemplarz, ale również podejściem do klienta i komunikatywnością. Pracownik drukarni powinien przedstawić Ci kilka rodzajów papieru o różnej gramaturze, zapytać o format wydania (np. A4, A3), ilość stron, nakład oraz okładkę (twarda czy miękka).

Istotny jest również rodzaj druku. Metoda cyfrowa jest bardziej tradycyjna i opłacalna w przypadku mniejszych nakładów, czyli do 1000 egzemplarzy. Wydruk ten jest nieco gorszej jakości, ale nie do tego stopnia, by było to rażące. Druk offsetowy jest z kolei nieco droższy, ale cena za egzemplarz spada wraz ze zwiększeniem nakładu. Jakość wydruku jest jednak na najwyższym poziomie.

Drukowanie własnej książki — ile kosztuje?

Na koszt wydrukowania książki składa się więcej czynników niż samo naniesienie tuszu na papier. Drugim najdroższym elementem jest redakcja, czyli zlecenie osobie zewnętrznej przejrzenia tekstu pod kątem błędów. W cenę należy również wliczyć koszt projektu okładki, składania, korekty oraz łamania. Wszystko to są koszta jednorazowe, których przy dodruku już nie ponosisz.

Ile kosztuje druk książki? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ cena jest uzależniona od wszystkich czynników, o których pisaliśmy już wyżej. Można jednak przyjąć, że cena za pojedynczy egzemplarz przy nakładzie 1000 sztuk waha się od 8 do nawet 50 zł netto.