Jak dbać o dywany?

Dywany dekorują i ocieplają nasze domy. Sprawiają, że pomieszczenia są piękne, przytulne i nabierają charakteru. Jak je pielęgnować, aby cieszyły nas każdego dnia?

Jak dbać o dywany?

Dywany dekorują i ocieplają nasze domy. Sprawiają, że pomieszczenia są piękne, przytulne i nabierają charakteru. Przyjemnie stąpa się po nich bosymi stopami. Chętniej też oddasz się zabawom z dzieckiem wiedząc, że macie do dyspozycji mięciutką, bezpieczną przestrzeń. Jednak dywany mogą przysporzyć też kłopotów. Jak je pielęgnować, aby cieszyły nas każdego dnia?

Jak zachować czystość dywanu?

Materiał położony na podłodze, niezależnie czy będzie to dywany z Indii, czy zwykły kawałek płótna, będzie zbierał zanieczyszczenia. Kurz i roztocza, piach, sierść zwierząt oraz resztki żywności należy regularnie usuwać, aby nie zagnieżdżały się w materiale. Najskuteczniej użyć do tego celu odkurzacza. Niezbędne będzie dopasowanie szczotki do długości włosia. Dywany o krótkim włosiu można odkurzać zwykłą szczotką, te bardziej szlachetne lepiej czyścić końcówką z delikatną gąbką lub włosiem. Warto przytwierdzić materiał do podłogi, by nie przemieszczał się w czasie czyszczenia. Świetnie nadadzą się do tego taśmy malarskie.

Ważna też jest moc ssania. Mięsiste, gęste dywany czyścić możesz na dużej mocy odkurzacza. Dzięki temu pozbędziesz się też zanieczyszczeń, którym udało się wniknąć w głąb włókien. Dywany o krótkim włosiu lub tkane nie wymagają takiej mocy ssącej. Co więcej, mogłaby ona naruszyć strukturę dywanu, więc lepiej być ostrożnym. Najdelikatniej musisz się obchodzić z dywanem o długim włosiu. Wyższe ssanie może powyrywać całe kłębki. Jeżeli boisz się zniszczyć włochaty materiał, lepiej przeczesuj go szczotką do ubrań.

Plamy na dywanie - co robić?

Największy kłopot sprawiają zawsze plamy na dywanie. Nie wrzucimy go do pralki, więc czyszczenie jest utrudnione, a zabrudzenia z wina, wiśni czy czekolady mogą być trudne do usunięcia. Wtedy warto sięgnąć po specjalne preparaty do czyszczenia dywanów i tapicerek. Proszki świetnie nadają się do "prania na sucho". Długowłose dywany dobrze na nie reagują, bo proszek wnika między włókna. Na trudniejsze plamy lepiej podziałają sprej lub niemiecki żel do prania dywanów. Dokładniej penetrują strukturę materiału. Uważaj tylko, by mokre substancje nie uszkodziły drewnianej podłogi pod spodem.

Dywany dają wiele radości, o ile odpowiednio o nie dbamy. Regularne czyszczenie i odkurzanie pozwolą materiałowi zachować świeżość. Unikaj też jedzenia nad dywanem, by zmniejszyć ryzyko wypadków skutkujących plamami. Lepiej zapobiegać niż czyścić.