Jak podejść do wydania książki?
O wydaniu własnej książki marzy chyba każdy, kto takową napisał. Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego. W wielu przypadkach wydanie takiej książki to dosłownie przepustka do kariery i lepszego rozwoju. Warto więc wiedzieć, dlaczego i kiedy warto wydać taką książkę i jak zrobić to krok po kroku, aby faktycznie odnieść oczekiwany sukces. Zwłaszcza że, obecnie możliwości jest naprawdę wiele i każdy znajdzie drogę dla siebie, a także system wydawniczy, który w pełni mu odpowiada i faktycznie daje opcje dalszego rozwoju. Również i na to trzeba przecież zwrócić swoją uwagę!
Dlaczego warto w ogóle wydać książkę?
Jest to pierwsze podstawowe pytanie, jakie warto sobie zadać. Dlaczego warto pisać i wydawać? Na pewno każdy początkujący autor odpowie, że wydanie pierwszej książki to przepustka do rozpoznawalności i dalszej kariery. Dokładnie tak to wygląda, a więc warto pamiętać, że najważniejszy jest sam debiut, oraz to, w jaki sposób się do tego podejdzie. Na pierwszym miejscu powinno być dobre wydawnictwo. Obecnie wydawnictw jest tak dużo, że, z całą pewnością każdy znajdzie dla siebie takie, które spełnia jego oczekiwania w 100% i faktycznie daje mu większe możliwości. To dlatego jeszcze przed wyborem wydawnictwa, warto zastanowić się w ogóle, który system wydawniczy będzie najrozsądniejszy. Do wyboru pozostają dwa najpopularniejsze, a mianowicie wydawnictwo klasyczne, oraz wydanie w systemie selfpublishing.
W jaki sposób wydać książkę, czyli jakie wydawnictwo wybrać dla siebie?
I właśnie tutaj pojawia się największy z pozoru problem, czyli właśnie wybór odpowiedniego wydawnictwa. Czy wydawać książkę w systemie klasycznym czy może zrobić to samemu krok po kroku we wsparciu wydawnictwa selfpublishing? Jak wydać książkę, aby zauważyć tego pozytywne rezultaty? Na pewno, to jest absolutnie pewne, trzeba dobrać wydawnictwo względem swoich oczekiwań. Wydawnictwo klasyczne sfinansuje wydanie książki, ale potem liczyć można na mniejsze zyski. W końcu wydawnictwo musi posiąść przynajmniej zwrot kosztów. Dodatkowo autor w mniejszym stopniu może decydować o swoim dziele, oraz o tym, gdzie jest ono prezentowane i, w jakiej formie. Jeśli wyda się książkę w systemie selfpublishing, wtedy przynajmniej można samemu nią zarządzać, a więc decydować, gdzie będzie ona prezentowana, ponieważ można nawiązywać własne współprace z bibliotekami czy księgarniami. Niemniej jednak osoby, które wybierają opcję selfpublishing, muszą za to zapłacić. Opłata jest ustalana najczęściej indywidualnie z pisarzem.