Jak przygotować się do matury z języka angielskiego?
Zbliżająca się matura z pewnością spędza sen z powiek niejednego maturzysty. Jak przygotować się do matury z języka angielskiego tak, żeby nie tylko ją zdać, ale w dodatku zdać ją dobrze? Radzimy, na co zwrócić uwagę i co powtórzyć, żeby dobrze wypaść na tym ważnym egzaminie.
Rozplanowanie czasu nauki
Przede wszystkim powtórki do matury warto rozplanować. Wiadomo, że jedyną rzeczą na Twojej głowie przed maturami nie jest tylko przygotowanie do matury z języka angielskiego. Opole, Kraków i Warszawę nie od razu zbudowano, nic dobrego nie wyniesiesz też, ucząc się wszystkiego po trochu lub wszystkiego na raz. Najlepiej podzielić sobie naukę na dni: jednego dnia uczę się do matury z polskiego, innego do matematyki, a jeszcze innego do angielskiego właśnie. Poza tym podczas nauki dobrze jest podzielić sobie działy, które będziesz powtarzać.
Jak się uczyć?
Musisz przede wszystkim ustalić, co już umiesz, a z czego czujesz się najsłabiej. Zagadnienia, które masz już opanowane warto też powtórzyć, ale nie trzeba poświęcać im tyle czasu, co zagadnieniom, z którymi sobie nie radzisz. Zaplanuj też naukę na określony czas. Ucz się po dwie, może trzy godziny, nie więcej. Jeśli będziesz siedzieć nad materiałami powtórkowymi całymi dniami, to i tak nic dobrego z tego nie wyniesiesz z prostego powodu: przez zmęczenie. Człowiek musi czasem odpoczywać i ładować baterie.
Czego się uczyć?
Jeśli masz braki w słownictwie: skorzystaj z fiszek. Jeśli obawiasz się matury ustnej, choć znasz słownictwo, ale mówienie sprawia Ci problem, warto znaleźć sobie rozmówcę. Obecnie częstą praktyką jest wzajemne uczenie się języków. Możesz więc znaleźć kogoś, kto chce poduczyć się polskiego, a w zamian pomoże Ci z angielskim. Oczywiście nic nie stoi też na przeszkodzie, żebyś rozmawiał z bardziej wygadaną koleżanką czy wygadanym kolegą z klasy! Dla oswojenia się ze słuchaniem można połączyć przyjemne z pożytecznym! Lubisz podcasty? Znajdziesz ich w sieci całe mnóstwo! Dobrą metodą jest też oglądanie seriali z angielskimi napisami, które utwierdzą Cię w tym, czy dobrze rozumiesz dane kwestie. Przede wszystkim warto zajrzeć na stronę Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i sprawdzić, co dokładnie jest wymagane. Poza samymi podstawami jak słówka czy słuchanie, warto sprawdzić, czy nie mamy braków w pisaniu. Tych najlepiej uczyć się, czytając takie teksty, żeby nauczyć się, jak je pisać.