Jak przygotować się do wydania książki?

Jak przygotować się do wydania książki?

O wydaniu własnej książki marzy wielu początkujących twórców, ale do pewnego momentu to pragnienie może wydawać się im prawie niemożliwe. No bo przecież jak jeszcze na kompletnym starcie przekonać do swojej twórczości wydawnictwo? Wiele z nich nie decyduje się na współpracę z debiutantami, obawiając się, że poniesione koszty się nie zwrócą i książka w ogóle się nie sprzeda. Nie oznacza to jednak, że trzeba na dobre porzucić swoje marzenia i całkowicie zrezygnować z prób opublikowania swojej powieści. Istnieją przecież jeszcze inne metody!

Od czego zacząć wydanie książki?

Często mówi się, że początek jest najtrudniejszy i dokładnie tam samo jest i w tym przypadku. Najlepiej zrobisz jeśli podejdziesz do tego w pełni zadaniowo i zaplanujesz swoje działania krok po kroku. Na pewno domyślasz się już, że skoro klasyczne wydawnictwo odrzuciło twoją powieść albo z jakiegoś powodu nie chcesz podejmować się z nimi współpracy, musisz działać na własną rękę. W takim razie najlepszą propozycją jest skorzystanie z modelu self-publishing, który daje naprawdę wiele możliwości! Pamiętaj jednak, aby mimo to zgromadzić wszystkie niezbędne materiały, takie jak krótki biogram lub notka o autorze, streszczenie i zredagowany, gotowy do wydruku tekst. Dzięki temu dodatkowo przyspieszysz końcowe prace nad książką!

Jak to wygląda finansowo?

Najczęściej jest właśnie tak, że przy publikowaniu książki z ramienia wydawnictwa standardowego, całość kosztu ponosi wydawnictwo, a autor zarabia określony procent ze sprzedaży każdego z egzemplarzy. Zupełnie na odwrót ma to miejsce, gdy chodzi o wydawnictwo w modelu self-publishing. W takich przypadkach to właśnie autor pokrywa cały koszt wydania określonej liczby egzemplarzy. Oczywiście ma to także swoje mniejsze i większe plusy, ponieważ później autor otrzymuje już pełne wynagrodzenie. Dla wielu osób jest to o wiele bardziej opłacalna opcja. Zwłaszcza w przypadku, w którym tych książek sprzeda się naprawdę sporo.

Realne liczby, czyli ile trzeba zapłacić za wydanie książki?

To, jaka będzie finalna cena związana z wydaniem książki, tak naprawdę zależy od wielu czynników. Jednym z nich może być grubość pozycji, a także ilość egzemplarzy, które chce się wydrukować. Dodatkowym kosztem mogą być także ilustracje czy rodzaj okładki. W takim razie ile kosztuje wydanie książki? Najczęściej mowa o kwocie rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Niemniej jednak za każdym razem należy omówić to z osobą z wydawnictwa self-publishing, aby otrzymać dokładną kwotę i móc zadecydować.