Jak stworzyć oryginalny zagłówek łóżka?

Jak stworzyć oryginalny zagłówek łóżka?

Dekorowanie sypialni wymaga sporo wyczucia. Pomieszczenie powinno być odzwierciedleniem Twojego charakteru, ale musi też uspokajać i relaksować. Możesz postawić na minimalistyczne rozwiązania, albo dużą ilość ozdób. Doskonałym pomysłem będzie też stworzenie własnoręcznie zagłówka do łóżka. W ten sposób pokój nabierze unikalnego wyrazu. Podpowiadamy, jak zbudować zagłówek krok po kroku.

Stwórz konstrukcję

Najpierw musisz zastanowić się nad kształtem i wielkością zagłówka. Do jego budowy możesz wykorzystać różne materiały: deski, płyty wiórowe, a nawet płaskowniki aluminiowe, z których możesz zbudować piękny, nowoczesny szkielet. Dobrze przemyśl, czy zagłówek ma być szerszy od łóżka. Może też być połączony z szafkami nocnymi albo rozchodzić się na większą część ściany w nieregularnych kształtach.

Konstrukcja taka powinna być przede wszystkim lekka i stabilna. Nie może drżeć albo się rozchodzić, dlatego warto zastosować porządne łączenia poszczególnych elementów. Świetnie nadadzą się do tego gwoździe ciesielskie. Utrzymają one wszystko w jednym miejscu. Możesz przymocować też całość zagłówka do ściany, chociaż niektórzy preferują klejenie, bądź montaż bezpośrednio do ramy łóżka.

Wybierz tapicerkę

Gdy podstawa konstrukcji jest gotowa, czas wybrać materiały, które posłużą Ci do stworzenia nietuzinkowej, ale jednocześnie wygodnej tapicerki. Do tego celu przyda Ci się: klej, odpowiedniej grubości gąbka, materiał, taker oraz gwoździe, guziki i inne elementy ozdobne. Warto mieć też filc techniczny, którym można zabezpieczyć zagłówek od strony ściany, aby jej nie obijał i nie niszczył.

Zwróć uwagę na to, by wypełnienie oparcia było odpowiednio miękkie i grube. Konstrukcja nie może być odczuwalna pod naciskiem. Wybierając materiały, stawiaj raczej na stonowane barwy, które będą Cię uspokajały. Możesz wykorzystać tkaniny o ciekawym wzorze, ale pamiętaj, żeby nie przesadzić z różnorodnością. Jeżeli to jedyny wzorzysty element w pokoju, to wszystko ładnie się zgra, ale jeżeli próbujesz połączyć kratę z kwiecistą tapetą i pościelą w groch, uzyskasz bardzo chaotyczny i drażniący efekt. Postaw na umiar, a tapicerkę urozmaić raczej pikowaniem.

Ciesz się pięknem i wygodą

Gdy całość będzie gotowa i zamontowana, możesz zacząć cieszyć się swoim dziełem. Jeżeli jednak napotkasz trudności, nie bój się prosić o pomoc profesjonalistów. Znajdź stolarza lub tapicera, który zrealizuje twoją wnętrzarską wizję. Unikniesz wielogodzinnej pracy, a oparcie wykonane będzie na najwyższym poziomie.