Jak wydać własną książkę niezależnie od wydawnictwa?

Jak wydać własną książkę niezależnie od wydawnictwa?

Wydanie własnej twórczości t dla wielu osób największe życiowe marzenie. Wiąże się to jednak z koniecznością oddania znacznej części zysków dla wydawnictwa lub poniesienia kosztów wydania, jeśli zajmiemy się tym samodzielnie. Dziś przybliżymy nieco tę drugą opcję i zastanowimy się, jak wydać książkę będąc niezależnym autorem.

Dlaczego współpraca z wydawnictwem się nie opłaca?

Jeśli zależy ci na generowanie możliwie najwyższych zysków ze sprzedaży swojej książki, lepiej nie angażuj się we współpracę z wydawnictwem. Co prawda to oficyna ponosi wszelkie koszty związane z procesem wydawniczym, jednak koszty te nie są nieograniczone. Po wykonaniu korekty, redakcji, prac graficznych i składu, pozostaje jedynie dodruk kolejnych nakładów i ewentualne inwestycje w promocję dzieła. Mimo to większość zysków ze sprzedaży i tak będzie trafiało na konto wydawnictwa, a dodatkowo nie będzie możliwości wycofania się z kontraktu i samodzielnego sprzedawania dzieła. Kontrakt już na zawsze wiąże dany tytuł z wydawnictwem.

Co to jest selfpublishing?

Selfpublishing to model współpracy, który zakłada pełną niezależność autora. To rozwiązanie szczególnie popularne wśród początkujących pisarzy oraz osób, które wydają różnego rodzaju poradniki i nie chcą z nikim dzielić się zyskami ze sprzedaży dzieła. Selfpublishing łączy autora z różnego rodzaju wykonawcami poszczególnych usług i jest wparciem na każdym etapie procesu wydawniczego. W tym modelu to autor ponosi wszelkie koszty związane z wydaniem swojej twórczości, jednak cały zysk ze sprzedaży również zostaje w jego kieszeni. Jeśli przerażają cię samodzielne poszukiwania odpowiednich wykonawców danych usług, selfpublishing będzie dla ciebie idealnym rozwiązaniem.

Jak znaleźć dobrą firmę outsourcingową?

Zastanawiasz się pewnie, jak wydać książkę w powyższym modelu? Otóż kluczowe jest znalezienie i nawiązanie współpracy z godną zaufania i doświadczoną firmą outsourcingową. Wydawnictwa selfpublishingowe to stosunkowo nowość na polskim rynku wydawniczym, jednak funkcjonuje już ich całkiem sporo. Przed rozpoczęciem współpracy poproś o spersonalizowaną ofertę, która będzie uwzględniała wszelkie koszty i czynniki ryzyka. Tylko w ten sposób uda ci się dokonać realnej oceny, czy dana firma spełni twoje oczekiwania. Sprawdź również opinie w sieci na temat danego wydawnictwa i zrób dobry research wśród autorów. Warto dodać, że firmy outsourcingowe zapewniają również stały dostęp do magazynów oraz organizują za ciebie proces wysyłki książek.