Jak wyremontować rodzinny nagrobek?

Jak wyremontować rodzinny nagrobek?

Dbanie o miejsca pochówku najbliższych jest naszym obowiązkiem. Można to robić w różny sposób. Sposoby dbania o groby są różne i zależą od gustu rodziny oraz posiadanych funduszy. Jeżeli planujesz odnowienie grobu, wybierz styl, który najlepiej upamiętni Twoich bliskich.

Postaw kamienny pomnik

Jednym z najpopularniejszych rodzajów pomników są te kamienne. Nowoczesne nagrobki z granitu pozwalają na dużą dowolność przy wyborze kształtów, zdobień i rodzaju napisów. Można do nich doczepić metalowe ozdoby, napisy wyżłobić lub nadrukować. Wiele osób decyduje się też na wykonanie porcelanowych podobizn zmarłych na pomniku. Podczas wyboru materiału warto zwrócić uwagę, czy nie jest od chropowaty, bo taki będzie bardziej wymagający w utrzymaniu.

Do wyboru są na rynku różne kolory kamienia. Można wybrać je według upodobać. Możesz zdecydować się na stojącą tablicę nagrobną, albo tylko kamienny krzyż. Inni decydują się na płytę tylko w poziomie, na której wyryte zostają napisy upamiętniające zmarłych. Możesz wybrać opływowe, tradycyjne pomniki, albo nowoczesne nagrobki o nieregularnym, oryginalnym kształcie.

Wybierz naturalne rozwiązania

Jeżeli nagrobek z kamienia nie wydaje Ci się odpowiedni, możesz postawić na bardziej naturalne rozwiązania. Groby-ogrody mogą być pięknym upamiętnieniem członków rodziny, o ile odpowiednio o nie zadbamy. Najlepsza do tego celu będzie ziemia ogrodowa. Poznań czy Zakopane, taka ziemia najlepiej sprawdza się do uprawy kwiatów. Wybierz gatunki roślin, które dobrze będą wyglądać, rozkwitając na wiosnę i latem, ale też nie zwiędną całkiem w zimie.

Całość dobrze jest ogrodzić i zabezpieczyć. Możesz do tego wykorzystać metalowe balustradki, albo stare drewno z rozbiórki. Zależy, w jakim stylu chcesz stworzyć kompozycję. Pamiętaj też, że przyda się miejsce, na którym zapiszesz imiona pochowanych. Z naturalnym grobem dobrze będzie wyglądać tablica lub kolumna z piaskowca. Kiedyś stosowało się też metalowe krzyże, ale jest to mniej estetyczna opcja.

Najważniejsza jest pamięć

Dbanie o wygląd nagrobków ważne jest przede wszystkim dlatego, że świadczy o Twojej pamięci o bliskich i szacunku do nich. Możesz w ten sposób zadbać, by celebrowani byli przez kolejne pokolenia. Uczysz też w ten sposób swoje dzieci, że przekazywanie rodzinnej historii jest istotną częścią życia.