Jak zadbać o cmentarz?

Zadbanie o groby bliskich jest bardzo ważne, szczególnie w okresie, kiedy zbliżają się święta zmarłych. Remont nagrobka jest wyrazem pamięci i szacunku dla osób w nim pochowanych, dlatego warto o tym pomyśleć, nim nadejdą przymrozki i utrudnią remontowe działania.

Jak zadbać o cmentarz?

Nagrobki, szczególnie te na starych, zaniedbanych cmentarzach, są często w złym stanie. Zadbanie o groby bliskich jest bardzo ważne, szczególnie w okresie, kiedy zbliżają się święta zmarłych. Remont nagrobka jest wyrazem pamięci i szacunku dla osób w nim pochowanych, dlatego warto o tym pomyśleć, nim nadejdą przymrozki i utrudnią remontowe działania.

Stare drewniane konstrukcje

Czasem stare, drewniane konstrukcje tworzą piękne kompozycje i rzeźby. Wtedy warto je odrestaurować i odpowiednio zabezpieczyć, aby przetrwały nienaruszone jeszcze wiele lat. Jednak część drewnianych elementów nagrobnych to ubogie, nieposiadające wartości historycznej oznaczenia miejsca pochówku. W takim przypadku można śmiało je rozebrać i postarać się o solidne wykończenie obiektu. A drewniane elementy, zamiast wyrzucać, możesz oddać na skup starego drewna. Tam zostaną one odpowiednio zutylizowane lub poddane recyklingowi, co jest dużo korzystniejsze dla środowiska.

Nowy pomnik

Postawienie nowego pomnika to spore wyzwanie. Musimy podjąć wiele istotnych decyzji, aby nowa płyta się dobrze prezentowała. Obecnie płyty nagrobne wykonywane są z różnych typów kamienia. Największym zainteresowaniem cieszą się nagrobki z granitu. Są one eleganckie i trwałe. Mają dużą odporność na działanie warunków atmosferycznych, a to gwarantuje, że przetrwają bez problemu długie dekady.

Kolejnym problemem jest wybór zdobień i fontów. Napisy muszą być czytelne i eleganckie. Wiele osób wybiera ozdobne litery przypominające odręczne pismo. Na większości pomników wyżłobione litery należy pomalować, a farbę co jakiś czas odświeżyć, aby napis był wyraźny i nie rozmywał się na kamiennym tle. Inną opcją jest przymocowanie metalowych liter do nagrobka. Płytę możesz ozdobić też zdjęciami tych, o których ona przypomina.

Przestrzeń wokół grobu

Piękny pomnik na grobie najbliższych to dopiero połowa sukcesu. Musisz pamiętać też o zaaranżowaniu przestrzeni wokół nagrobka, bo nie każda administracja cmentarza o nią zadba. Dużym problemem są zwykle rozrastające się na wiosnę i latem chwasty. Mogą one czasem naruszyć strukturę pomnika i doprowadzić do jego zniszczenia. Dobrym sposobem na uniknięcie takich sytuacji jest wysypanie przestrzeni wokół żwirem lub kamieniem. Surowiec możesz kupić w żwirowniach, szukając fraz typu "kruszywa Poznań". W każdym mieście bez problemu znajdziesz sprzedawców takich materiałów.

Dbanie o nagrobki naszych rodzin to obowiązek. W ten sposób kultywujemy pamięć o tych, których już z nami nie ma. Zadbany pomnik to znak naszej pamięci, szacunku i miłości do nich. Niezależnie, czy zrobimy to sami, czy powierzymy zadanie firmie, zawsze warto opiekować się cmentarzem.