Jak zaoszczędzić na prądzie? Nowoczesne podejście do sprawy

Jak zaoszczędzić na prądzie? Nowoczesne podejście do sprawy

Chcesz oszczędzać, mniej płacąc za prąd? Jego oszczędzanie jest łatwe, a kontrola rachunków może przynieść znaczną ulgę dla Twojego portfela. Nie istnieje nowoczesny dom bez nowoczesnego podejścia do oszczędzania energii. Przekonaj się!

Przestaw myślenie

To przede wszystkim! – Zacznij myśleć o tym, co możesz zrobić, by zmniejszyć swoje rachunki. Nie każdy może pozwolić sobie na nowoczesne rozwiązania takie jak instalacje fotowoltaiczne (Legnica, Kraków, Bytom i inne) – przecież to nie jedyny (acz skuteczny) sposób na zmniejszenie rachunków za prąd. Zacznij jednak metodą małych kroczków.

Jak? Pozwól skontrolować stan swojej instalacji elektrycznej, dowiedz się, czy jest ona w porządku i czy nie istnieją rozwiązania chociażby wśród Twoich kabli, które można by zastosować, by zmniejszyć przepływ prądu (pomoże na pewno hurtownia przewodów i jej specjaliści). Być może nie wszystkie urządzenia są Ci potrzebne zapalone naraz? Dowiedz się u źródła, czy Twój dostawca prądu nie może zaproponować Ci korzystniejszej taryfy (na przykład nocnej).

Nowoczesny dom – dom oszczędności

Nowoczesne mieszkanie to nie tylko takie, w którym podłogę zdobi najprawdziwszy, błyszczący parkiet, a ściany salonowe pokrywa cudowna biała cegła z fugą. Oczywiście – wygląd ma znaczenie, jednak nie dokładnie o to znaczenie teraz nam chodzi. Nowoczesny dom to również nie tylko najnowocześniejsze meble! To głównie eko-rozwiązania, czyli lodówka klasy A+++ (która zużywa mniej prądu), świetlówki energooszczędne z czujką ruchu oraz nasze zdrowe przyzwyczajenia (pranie tylko w zapełnionej pralce, odłączanie ładowarek z wtyczek, niepozostawianie sprzętu w trybie „stand-by”). Choć część trików oszczędzających energię rzeczywiście wydaje się oczywista, wciąż za rzadko je stosujemy.

Nie popadajmy przy tym w skrajności – nikt nie każe nam czytać przy świecy i wyłączać w domu prąd, gdy tylko robi się jasno. Restrykcje odłóżmy na bok i podchodźmy do kwestii oszczędzania racjonalnie. To pomoże nam mieszkać nowocześnie, na miarę XXI wieku.