Jasło na weekend? Tak!

Jasło na weekend? Tak!

Jasło – historyczne miasto na podkarpaciu, o średniowiecznej spuściźnie, w dodatku doszczętnie zniszczone w czasie II wojny światowej – dziś stanowi jedną z naszych propozycji weekendowych, nie tylko wakacyjnych. Po destruktywnej sile nie pozostał już ślad; dziś miejscowość dzięki dobrze rozporządzonym funduszom unijnym szczyci się za to mnogością zadbanych atrakcji turystycznych, które warto zwiedzić o każdej porze roku. Jakie to atrakcje? Odpowiadamy!

Jasło – za pan brat z historią

Jasło, jak już zdążyliśmy wspomnieć, szczyci się średniowieczną architekturą, w tym sztuką, o której nie zapomniało nawet po latach powojennych renowacji. Warto je odwiedzić właśnie przez wzgląd na historię, a głównymi jej ośrodkami są: kolegiata pw. WNMP (XV w.), Stary Cmentarz (XVIII w.) oraz Sanktuarium św. Antoniego. Warto odwiedzić przy okazji również Pałac Sroczyńskich, gdzie wychował się mjr H. Dobrzański „Hubal” oraz Muzeum Regionalne, w którym znajduje się godna podziwu kolekcja eksponatów zarówno średniowiecznych, jak i wojennych; te drugie szczególnie świadczą o tym, jak bardzo dotknięte wojną zostało Jasło. Pogoda, gdy zaś przestanie sprzyjać, może zachęcić do sprawdzenia kolejnych atrakcji „zamkniętych” takich jak chociażby Muzem… Lizaka!

Nie tylko muzea, zamki i świątynie

Za to gdy pogoda będzie wyjątkowo sprzyjająca, warto połasić się na wszelkiego rodzaju atrakcje rekreacyjne, w tym sportowe. Dla dzieci, tuż po zwiedzeniu muzeum oferującego pokazy i warsztaty tworzenia słodyczy, w pobliżu znajduje się Ogródek Jordanowski; kolorowe place zabaw, skatepark wraz zewnętrzną siłownią, czy dedykowany rowerzystom BMX profesjonalny tor to tylko niektóre z dostępnych atrakcji. Dodatkową stanowi niewątpliwie park linowy oraz jezioro z dostępem do rowerków wodnych czy kajaków. I można nawet pogrillować!

Wina, wina, wina dajcie…

Nie należy zapominać, że Jasło to także miasto kojarzone z winiarstwem – to tutaj odradza się kultura winiarstwa polskiego. Nic dziwnego, ponieważ przez Jasło i jego okolice przebiega tak zwany „Jasielski Szlak Winny”, na który składa się aż szesnaście winnic. Dlatego też dobrze jest Jasło odwiedzić w ostatni tydzień wakacji, wtedy też mają miejsce Międzynarodowe Dni Wina, czyli jedna z największych w Polsce i wśród naszych sąsiadów impreza winiarska. W czasie festiwalu nie tylko spróbujesz najróżniejszych trunków, ale także będziesz mógł zapoznać się z regionalnymi przysmakami, elementami sztuki i kultury, rękodziełem, a także poznać tradycje i zwyczaje podkarpackiego regionu.

Serdecznie zapraszamy!