Jest problem – jest i rozwiązanie!

Jest problem – jest i rozwiązanie!

Jak często mierzysz się z za dużym rachunkiem za prąd? A może pracujesz na konstrukcji stalowej i nie wiesz, jak sprawdzić jej jakość oraz zadbać o bezpieczeństwo? Pamiętaj, każdy problem ma rozwiązanie!

Problem: nieoszczędność prądu

Od dawna wiadomo, że Słońce można efektywnie wykorzystywać do otrzymywania ciepła lub wytwarzania energii elektrycznej. Jeżeli więc Twoje rachunki za prąd coraz bardziej Cię przerażają, mimo że w pokojach dawno masz energooszczędne LED-y i wyłączasz nieużywane wtyczki z kontaktów, czas poszukać kolejnych rozwiązań. A może będą to panele fotowoltaiczne? Fakt, że stanowią one drogi wydatek, ten jednak dość szybko się zwróci i pozwoli Ci zaoszczędzić na prądzie, generując prąd własny. Czy nie wydaje Ci się to idealnym rozwiązaniem? Do tego na fotowoltaikę realizowane są przecież dotacje.

Problem: nieciągłości materiałowe

Jeżeli pracujesz na konstrukcjach stalowych i martwisz się o ich jakość albo spodziewasz się audytu, sprawdź, jak możesz zadbać o stan techniczny konstrukcji. Badania nieniszczące (NDT) służą do oceny właściwości materiałów stalowych i ich jakości, a także do wykonywania potrzebnych do tego pomiarów. Jednym z takich badań jest defektoskopia ultradźwiękowa wykonywana przez specjalne zewnętrzne firmy specjalistyczne na potrzeby pracy zakładu bazującego na konstrukcjach spawanych. Efekty takich badań pozwalają wydać opinię o tym, jak wzmocnić konstrukcję i jak długo jeszcze będzie ona użytkowa.

Problem: nieznajomość składu chemicznego

Czy ty również zastanawiasz się czasem, jakie pierwiastki chemiczne znajdują się w niektórych substancjach i materiałach, jakie wykorzystujesz na co dzień? Przecież nie masz pewności, że wszystkie są bezpieczne lub, nawet jeśli takie były, w czasie ich użytkowania nie wdarły się tam pierwiastki szkodliwe (stopy metali i spieki, między innymi: aluminium, cynk i nikiel, który może być alergiczny), w tym pyły i osady, paliwa i tworzywa sztuczne. Aby się tego dowiedzieć, potrzebna jest analiza składu chemicznego wykonywana przez zewnętrzne firmy – laboratoria. Badania te są prowadzone według norm i również na ich podstawie weryfikują, czy produkty wciąż nadają się do dalszej eksploatacji.


To tylko kilka przykładów problemów, z jakimi możesz się mierzyć. Jeżeli masz jakieś inne, pamiętaj, że na pewno znajdzie się również odpowiednie dla Ciebie rozwiązanie. Dzięki niemu zatroszczysz się o swoje zdrowie i portfel. Powodzenia!