Kilka słów o sprężarkach

Kilka słów o sprężarkach

Czy wiesz, jak sporym komfortem może być posiadanie sprężarki? Nie jest to sprzęt drogi, a jednocześnie na tyle uniwersalny, że sprawdza się w wielu okolicznościach, ułatwiając prowadzenie gospodarstwa domowego. Dlaczego...? Już odpowiadamy!

Co to jest sprężarka?

Sprężarki służą do pozyskiwania sprężonego gazu pod wysokim ciśnieniem bądź do wymuszania jego przepływu. Sprężony gaz pod ciśnieniem można wykorzystać na wiele sposobów, na przykład do przedmuchiwania, pompowania lub przy procesach chłodniczych. Dzięki temu każda sprężarka znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w przemyśle, ale i w pracach domowych. Wszystkie sprężarki, które osiągają wartość sprężu powyżej 2π, nazywa się kompresorami. Podwojone ciśnienie sprawia, że to właśnie kompresory są najczęściej wybieranym rodzajem sprężarek i dlatego w potocznym języku „kompresor” i „sprężarka” są nazwami zamiennymi.

Wygodny przenośny kompresor przydać Ci się może szczególnie do pompowania kół samochodowych, rowerowych, także materaców, basenów, a nawet piłek. Dzięki temu urządzeniu sprawnie przedmuchasz na przykład stację komputera z kurzu lub kosiarkę – z resztek trawy. Możesz również wprowadzić w ruch narzędzia pneumatyczne takie jak szlifierka, wyrzynarka, grzechotka czy wiertarka.

Sprężarka i części – gdzie kupić?

Sprężarkę (kompresor) bez problemu dostaniesz w większości większych sieci sklepów z narzędziami – stacjonarnie lub w sklepie internetowym. Jeżeli poszukujesz części do sprężarek, zajrzyj na strony hurtowni oraz aukcje internetowe, na których znajdziesz je nieraz w okazyjnych cenach. Kupując nową sprężarkę w sklepie, przysługuje Ci na nią gwarancja, więc dopóki ona nie minie, części zamienne nie powinny być Twoim problemem.

W zależności od tego, do czego potrzebujesz w domu sprężarki, polecamy Ci także akcesoria pneumatyczne, które podłączyć możesz do niej podłączyć. Klucze udarowe, młot pneumatyczny, wiertarkę i inne narzędzia często zakupić możesz w zestawach, w oryginalnie pakowanych skrzyniach bądź walizkach z gwarancją producencką. Możesz również zakupić pojedyncze części i akcesoria, na przykład węże pneumatyczne do kompresorów (polecamy hurtownie i sklepy, w których znaleźć możesz także pozostałe węże i przewody, na przykład węże termokurczliwe), pistolety pneumatyczne do ropowania lub pompowania (z dodatkowym manometrem).

Do czego jeszcze możesz wykorzystać kompresor? Świetnie sprawdza się on jako towarzysz remontów i przy wykańczaniu wnętrz, na przykład jako urządzenie do malowania natryskowego. Za pomocą różnych dodatkowych elementów, na przykład szlifierki pneumatycznej i worka ułatwić sobie możesz także szlifowanie. Kompresor pomoże Ci szybko poradzić sobie z kurzem i pyłem oraz innymi tego typu zabrudzeniami. Same plusy!