Kim jest i czym zajmuje się dietetyk?
Czym tak naprawdę zajmuje się dietetyk? Czy to tylko układanie diet? Praca dietetyka jest w rzeczywistości dużo bardziej złożona, niż mogłoby się wydawać. Warto wiedzieć, że dietetycy mają różne specjalizacje i pracuje z różnymi grupami ludzi.
Kim jest dietetyk?
Przede wszystkim dietetyk jest specjalistą. Zajmuje się badaniem wpływu żywienia na zdrowie człowieka. Dietetyk nie tylko pomaga schudnąć ludziom otyłym, układa też diety dla osób, które chcą zwiększyć masę, utrzymać ją lub zdrowiej się odżywiać. Poza samymi dietami dietetycy zajmują się też edukacją żywieniową i promocją zdrowia. Dietetycy pracują nie tylko w szpitalach, przychodniach i nie tylko prowadzą swoje poradnie dietetyczne. Pracują też w szkołach, domach seniora, a nawet w hotelach, gabinetach spa i ośrodkach sportowych. Ponieważ inny sposób żywienia potrzebny jest dla sportowca, a inny dla dziecka czy osoby starszej.
Dietetyk sportowy
Dietetycy sportowi doradzają nie tylko zawodowym sportowcom, ale także amatorom. Dobierają diety oraz plany odżywiania do treningów, dbają o suplementację, które wspomogą sportowca w ćwiczeniach i osiąganiu określonych rezultatów.
Dietetyk dziecięcy
Dietetyk dziecięcy musi mieć wiedzę zarówno z zakresu nauk o żywieniu, jak i pediatrii, alergologii, a nawet psychologii. Zajmuje się leczeniem nietolerancji pokarmowych, alergii, ale również edukuje o zdrowym odżywianiu się tak, by młody, rozwijający się organizm miał dość składników odżywczych. Zajmuje się chorobami otyłości dziecięcej, anoreksji i innych zaburzeń odżywiania. Prowadzi też dla dzieci warsztaty dietetyczne. Wrocław, Warszawa, Kraków i inne duże miasta mogą nie mieć problemu z dostępem do takich warsztatów, jednak mieszkańcy mniejszych miast mogą nie mieć opcji skorzystania z takich warsztatów.
Dietetyk kliniczny
Dietetyka klinicznego najczęściej spotkamy w szpitalach, ponieważ dba o odżywianie pacjentów chorych. Nie tylko borykających się z zaburzeniami odżywiania, ale też takich, których dieta potrzebna jest do wspomagania organizmu w walce z chorobą. Przeprowadza wywiady żywieniowe, analizuje wyniki badań laboratoryjnych, dzięki czemu układa dla pacjenta dietę, która wspomoże proces leczenia lub wykluczy składniki mogące pacjentowi szkodzić.
Psychodietetyk
Psychodietetyk zajmuje się leczeniem zaburzeń odżywiania na poziomie psychologicznym. Często zaburzenia wynikają bowiem z problemów emocjonalnych lub towarzyszom chorobom psychicznym, takim jak depresja. Czasem zajadamy stres i stąd bierze się otyłość, szczególnie u osób chorych. Inni reagują głodzeniem się. Zadaniem psychodietetyka jest znalezienie powodów problemów z odżywianiem i edukowanie w celu wyrobienia dobrych nawyków żywieniowych. Ponadto wspiera swoich pacjentów, by trzymali się odpowiednich diet.