KOLCZYKI – IGŁA CZY PISTOLET?

KOLCZYKI – IGŁA CZY PISTOLET?

Marząc o kolczyku, pewnie zastanawiasz się, czy skorzystać z usług kosmetycznych, czy jednak wybrać się do profesjonalnego piercera. Różnica między tymi usługodawcami jest spora – przede wszystkim oboje, przekłuwając, korzystają z innego sprzętu. Jaka jest różnica między przekłuciami wykonanymi pistoletem a igłą? Już tłumaczymy!

KOSMETYCZKA CZY PIERCER – CO WYBIERAMY CZĘŚCIEJ I DLACZEGO?

O ile salony kosmetyczne oblegają większe i mniejsze miasta, o tyle znalezienie profesjonalnych tatuażystów i piercerów czasem może graniczyć z cudem. W nie każdym mieście znajdują się salony tattoo, studio tatuażu i kolczykowania – Kraków czy Wrocław to miasta, w których bez problemu znajdziesz odpowiedniego piercera bądź tatuażystę, natomiast w mniejszych miejscowościach może być to nie lada wyzwanie. I właśnie to jest pierwszym czynnikiem, który sprawia, że częściej do przekłucia uszu wybieramy kosmetyczki. Dodatkowo przekłucie uszu pistoletem jest znacznie szybsze oraz tańsze.

WADY PISTOLETU

Nie każdy wie, że pistoletu nie można wysterylizować. Składa się on ze zbyt wielu części, niektórych nie można wykręcić, są one też w głównej mierze plastikowe, więc uszkodziłyby się w autoklawie (urządzeniu do wyjaławiania). U kosmetyczek dezynfekcja to ledwie przemycie plastiku wacikiem nasączonym alkoholem, a sposób ten... nie działa w stu procentach. Korzystając z pistoletu, chcąc nie chcąc, mamy więc kontakt z krwią poprzedniego klienta, możemy więc zarazić się chociażby wirusem WZW. W profesjonalnym salonie piercer używa igły jednorazowego użytku. Igła przekłuwa, a pistolet – agresywnie rozrywa tkankę, zabieg jest więc znacznie boleśniejszy i dłużej się goi.

Ważne są również kolczyki. W salonie kosmetycznym udostępniane klientom są jedynie tzw. „kolczyki zdrowotne”, nie ma w nich jednak zupełnie nic zdrowotnego. Zrobione są ze stali chirurgicznej, a ta zwiera nikiel i chrom. Część z nas na pewno jest na nie uczulona i dlatego noszenie tych kolczyków dłużej niż chwilę jest zbyt bolesne i kończy się opuchlizną. Prędzej czy później i tak wylądujemy więc u piercera po kosmetyki lecznicze dla ucha oraz tytanowe kolczyki (Kraków czy Wrocław – znów – to przykłady miast, w których dostęp do tych materiałów jest łatwiejszy; same kolczyki można również zamówić on-line). Tytan jest materiałem w stu procentach „czystym”, hipoalergicznym.

Wielu z nas miało uszy przekłuwane pistoletem i chwali go w zasadzie za dwa czynniki – niski koszt przekłucia i krótszy czas przekłuwania, jednak głównym czynnikiem nie powinna być tu oszczędność pieniędzy czy czasu spędzonego na fotelu. Głównym czynnikiem powinno być przede wszystkim nasze zdrowie. Dlatego wybierajmy piercerów.