Kosztorys budowy domu, jak to zrobić?

Kosztorys budowy domu, jak to zrobić?

Jeśli chcemy określić, ile będzie kosztowało nas postawienie domu, musimy zlecić sporządzenie kosztorysu. Nie porywajmy się jednak od razu na wyszczególnienie kosztów budynku wykończonego pod klucz. Zacznijmy od samej konstrukcji i zabezpieczenia jej przed pogodą.

Co obejmuje stan surowy zamknięty?

W koszty zamknięcia budynku zalicza się zasadniczo wszystkie niezbędne prace i materiały. Podstawowymi (stan surowy otwarty) są wykopy, koszty związane z wykonaniem ław fundamentowych, podbudowa poziomująca, budowa ścian nośnych oraz dachu (z montażem orynnowania i wykonaniem podbitki włącznie), kominy oraz stropy. Do stanu zamkniętego wlicza się też kompletna izolacja termiczna (z dociepleniem dachu), drzwi wejściowe i okna. Musimy policzyć wszystko, co związane z daną czynnością i uwzględnić każdy pręt zbrojeniowy w fundamencie czy kątownik aluminiowy w szalunku. Oczywiście nie dosłownie, ale miejmy na uwadze ich istnienie.

Pamiętajmy, że kosztów niezwiązanych bezpośrednio z budową, takich jak projekt, zakup i uzbrojenie działki czy ogrodzenie, nie wlicza się do kosztorysu. Chodzi przecież o ustalenie wydatków wyłącznie na postawienie domu, a nie kwoty całościowej.

Nie zapomnij o drobiazgach!

Przy planowaniu budżetu trzeba być maksymalnie dokładnym i uwzględnić każdy drobiazg. Przykładowo: osoby budujące się nagminnie wliczają w kosztach drzwi wejściowe, zapominając o tym, że trzeba je na czymś zamontować. Niezbędne będą przecież pianka montażowa, kotwy i wkręty do ościeżnic. Oczywiście liczenie każdego gwoździa to delikatna przesada, pamiętajmy jednak, że pominięcie drobnych kosztów może stworzyć jeden, duży, ukryty wydatek.

Jeśli nie budujemy domu własnymi rękoma, lepiej zasugerować się po prostu wycenami firm realizujących konkretne usługi (muszą uwzględniać materiał!). Mimo wszystko nie śpieszmy się za bardzo. Czasem lepiej stracić kilka miesięcy na planowanie, niż stworzyć kosztorys, który wpędzi nas w problemy. Co ważne, elementy niewchodzące w zakres stanu surowego zamkniętego, ale niemożliwe do realizacji na późniejszym etapie, również należy doliczyć, jako osobną kategorię. Dobrym przykładem jest filc techniczny, używany w wewnętrznej izolacji akustycznej lub właz dachowy, wraz ze schodami kominiarskimi.

Dlaczego warto skrupulatnie zaplanować finanse?

Przy uwzględnieniu kilkuprocentowego marginesu błędu, kosztorys daje nam pewność, że nasz dom powstanie. Planowania naprawdę nie warto przeprowadzać za jednym zamachem od fundamentów po malowanie ścian i meble. Wydatki i tak będą rozłożone na przestrzeni kilku lat, a zbiorczy raport nie da nam przejrzystej informacji na temat tego, ile będą kosztować poszczególne etapy. Taki plan finansowy to po prostu świeże, trzeźwe i rzeczowe spojrzenie na wyzwanie, które przed nami stoi.