LAMPA LOFTOWA – HIT CZY KICZ?

LAMPA LOFTOWA – HIT CZY KICZ?

Czy kojarzysz lampę loftową? To obowiązkowy element wnętrz industrialnych. Charakteryzuje ją surowość – wisząca na oplecionym kablu żarówka kojarzy się z opuszczonymi fabrykami ubiegłego wieku. A jednak! Coś, co dawniej było przymusem, dziś stało się symbolem... nowoczesności.

ŻARÓWKA, KABLE ELEKTRYCZNE I... NIC WIĘCEJ

Odkąd moda na loftowe wnętrza zawitała do Polski, już nikt nie potrafi przejść obok nich obojętnie. Wykorzystanie chłodnych materiałów takich jak beton, surowa retrocegła lub imitacja starej cegły czy szkło potrafi wprowadzić do naszego mieszkania niesamowity efekt. Oczywiście, liczy się również oświetlenie – tu naprzeciw naszym potrzebom minimalizmu wychodzi lampa loft, a właściwie... żarówka. Nieważne, czy to żarówka E14, czy E27 (choć ta druga częściej występuje w stylu retro – kulistym) – ważne, by zwisała na eleganckim kablu. Czasem lampy loftowe występują również z kinkietem czy kloszem – głównie metalowym i szklanym, ponieważ to właśnie takie połączenie przywodzi na myśl stare fabryki.

MINIMALIZM JEST W CENIE

W nowoczesnym oświetleniu każdy element zaprojektowany jest tak, by nadawał charakteru całości. Lampy industrialne, loftowe, oddają charakter minimalizmu dopasowany do nowoczesnych, industrialnych wnętrz. Zaletą takiej lampy jest to, że dzięki podstawowej wiedzy o elektryce, sami możemy ją stworzyć, dopasowując do naszych potrzeb i kierując się własną inwencją.

Jeżeli chcemy jednak skorzystać z gotowych opcji – uwaga – nie są one najtańsze. Do tego niektórzy producenci oferują nam wybór spomiędzy wielu wariantów kabli oplatanych – są to kable elektryczne, które występują w różnych wariantach kolorystycznych: kable bawełniane, poliestrowe, lniane i jutowe, wszystkie w najróżniejszych kolorach i o dowolnej długości. Im bardziej niekonwencjonalny oplot i dekoracyjna żarówka, tym wyższa jest cena lampy loftowej.

Nadeszły czasy, gdy żarówki na kablu nie kojarzą się już z mieszkaniową prowizorką. Oczywiście, ilu jest zwolenników stylu industrialnego i fanów lamp loftowych, tylu zapewne również jest ich przeciwników, jednak nie bójmy się oryginalności. Jeżeli kręci nas styl industrialny – niech zakręcą nas i żarówki na kolorowy kablach!