Lekki garaż blaszany

Lekki garaż blaszany

Garaż blaszany jest stosunkowo tani do postawienia, nie wymaga wielkiego nakładu pracy, łatwo go postawić, jak i rozebrać. Odpowiednio zmontowany może być całkiem estetyczny i nie przypominać potwora rodem z lat 90.

Wygląd

Obecnie garaże blaszane nie są już brzydkimi, rdzewiejącymi konstrukcjami. Obecnie tworzy się je ze stalowej ocynkowanej blachy trapezowej. Ta zaś jest zabezpieczana przed korozją, zwykle ma standardowy kolor stali, choć można kupić blachę pomalowaną farbą akrylową lub pomalować garaż samemu. Na rynku dostępne są te garaże pokryte tynkiem akrylowym – który można później dodatkowo przemalować i, co więcej, ociepla i wycisza garaż. Obecnie oferuje się również garaże przyozdobione estetyczną okleiną, która imituje drewno. Obecnie garaże mają ładne, regularne kształty, wyglądają znacznie solidniej, a jednocześnie dużo łatwiej się je stawia. Warto zastanowić się nad blachą akrylową, ponieważ jest zdecydowanie bardziej trwała, a poza tym wygląda o wiele, wiele lepiej niż surowa blacha.  Samodzielne malowanie jest możliwe, ale znacznie podniesie koszt takiego garażu. Nieco taniej wychodzi to w przypadku zamówienia już pomalowanych blach.

Wymiary

Standardowe wymiary dla garaży blaszanych zwykle wynoszą około 3 x 5 m – nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by elementy zrobić pod wymiar i zmontować je samemu, choć to może kosztować nieco więcej. Wysokość garażu powinna wynosić więcej niż 2.2 metra tak, żeby zmieściła się brama garażowa (wysokość bramy powinna mieć około 2 m, szerokość 2.3). Wiaty, budynki gospodarcze o powierzchni zabudowy mniejszej niż 35 m2 nie potrzebują specjalnego pozwolenia na budowę. Pozwolenie wymagane jest dopiero, gdy na 500 m2 działki miałyby być więcej niż 2 tego typu konstrukcje. Należy bezwzględnie pamiętać, że każdy tego typu garaż musi być odpowiednio zabezpieczony, czyli przede wszystkim przytwierdzony do podłoża. Ma to zapobiec uszkodzeniu go przez siny wiatr. Robi się to za pomocą kołków rozporowych, które umieszcza się w betonowej wylewce pod garaż. Zakotwienie garażu jest jedną z najważniejszych czynności do wykonania po jego postawieniu.