Marzysz o wydaniu własnej książki? Czy wiesz, o czym musisz pamiętać?

Marzysz o wydaniu własnej książki? Czy wiesz, o czym musisz pamiętać?

Osoby, które są kreatywne i kochają słowa pisane, często marzą o napisaniu i wydaniu własnej książki. Dla wielu osób jest to sposób na spełnienie życiowych marzeń oraz niepowtarzalna szansa na przekazanie swoich myśli, historii i wiedzy innym czytelnikom. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że proces wydania książki może być skomplikowany, kosztowny i czasochłonny. O czym warto pamiętać, zabierając się do niego?

Gdzie wydać własną książkę?

Jeśli masz już gotowe dzieło, pewnie zastanawiasz się, gdzie wydać książkę. Otóż, możesz wybierać wśród wielu różnych opcji. Tradycyjną ścieżką wydawania książek jest wydawnictwo. Niemniej jednak, książka musi zostać zaakceptowana przez pracujących w nim redaktorów. To wydawnictwo bierze na siebie wydanie, druk i dystrybucję dzieła. Tradycyjne wydawnictwo jest bardzo prestiżową, ale także najmniej dostępną opcją. Przekonanie wydawcy do danego projektu może być bardzo trudne, a czasem niemożliwe. Ciekawą opcją jest również druk książki na własny koszt. Jeśli więc dysponujesz wystarczającą ilością środków finansowych i chcesz zachować pełną kontrolę nad procesem wydawniczym, możesz się na to zdecydować. Nie ma co ukrywać – to najbardziej kosztowne rozwiązanie, które jednak gwarantuje pełną swobodę w kwestii wydania dzieła.

Własna książka – wydawnictwo czy druk na własny koszt?

Decyzja pomiędzy drukiem na własny koszt a wydawnictwem uzależniona jest od wielu czynników, takich jak budżet, stopień zaawansowania projektu oraz planowane cele. Przy podejmowaniu decyzji weź pod uwagę stopień kontroli nad projektem. Jeśli nie zależy Ci na pełnej kontroli, możesz zdecydować się na skorzystanie z tradycyjnego wydawnictwa. W przypadku druku na własny koszt zachowujesz wpływ na każdy aspekt wydania, od wyglądu okładki, aż po kwestie marketingowe. Niemniej jednak musisz wziąć pod uwagę także swój budżet. Podczas gdy wydawnictwa pokrywają koszt publikacji dzieła, druk na własny koszt może być bardzo kosztowny i dostępny wyłącznie dla nielicznych autorów. Pamiętaj, że wydawnictwa mają większe możliwości, jeśli chodzi o dotarcie do szerokich grup czytelników. Samodzielna troska o promocję i dystrybucję książki może być sporym wyzwaniem.

A może książka w formie e-booka?

Książki elektroniczne stają się w ostatnich latach coraz bardziej popularne, co otwiera przed autorami nowe perspektywy. Jeśli chcesz więc wydać własne dzieło, rozważ opcję publikacji w formie elektronicznej. Wydanie e-booka jest przede wszystkim o wiele tańsze niż druk tradycyjnej książki. Przy okazji – elektroniczne dzieła można łatwo udostępniać na różnego rodzaju platformach, szybko i skutecznie docierając do szerokiego grona autorów. Jeśli nie chcesz poświęcać czasu na długi i żmudny proces wydawniczy, dużą zaletą będzie dla Ciebie fakt, że wydanie e-booka trwa o wiele krócej. To, na jaki format publikacji się zdecydujesz, zależne jest od Twoich preferencji i celów.