Na co zwrócić uwagę podczas drukowania własnej książki?

Planujesz napisanie i wydanie własnej książki? A może twoje dzieło jest już skończone i jesteś na etapie planowania całego procesu wydawniczego? Jednym z jego najważniejszych elementów jest druk, dlatego w naszym dzisiejszym artykule znajdziesz garść porad, na co zwracać uwagę podczas wyboru dobrej drukarni.

Sprawdź opinie w sieci

Jeśli jesteś na etapie planowania procesu wydawniczego swojego autorskiego dzieła, to z pewnością zastanawiasz się, ile kosztuje druk książki. Kwota ta uzależniona jest od szeregu czynników, jednak niezależnie od tego, ile finalnie zapłacisz, masz prawo oczekiwać profesjonalnego efektu. Jeśli chcesz mieć zatem pewność, że twoja książka zostanie wydrukowana zgodnie z ustalonym planem i przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu, koniecznie zapoznaj się z opiniami na temat wybranej drukarni. Sprawdź, jak oceniają ją dotychczasowi klienci i przeanalizuj wszystkie za oraz przeciw. Opinie bez problemu odnajdziesz w sieci, np. na stronie wyszukiwania Google czy w mediach społecznościowych. To niezwykle istotny element wybierania właściwej drukarni, dlatego zdecydowanie nie warto go bagatelizować.

Obejrzyj próbki papierów

Kolejna kwestia jest już bardziej praktyczna i dotyczy podejścia, które prezentują pracownicy danej drukarni. Jeśli wybrałeś profesjonalne i rzetelne miejsce, obsługa drukarni na samym starcie powinna zaproponować ci przejrzenie różnych próbek papieru, abyś mógł w łatwy sposób ocenić, który rodzaj najbardziej odpowiada twoim potrzebom i oczekiwaniom. Oglądając próbki, zwróć uwagę przede wszystkim na gramaturę, jakość i kolor papieru. Dobra drukarnia pomoże ci również w dokonaniu ostatecznego wyboru. Jeśli obsługa drukarni, którą wybrałeś, nie podejmuje tematu próbek papierów sama z siebie i musisz się o nie upominać, bezapelacyjnie powinna zapalić ci się czerwona lampka!

Poproś o wydruk próbny

Ostatnia kwestia, na którą chcielibyśmy zwrócić twoją dzisiejszą uwagę, dotyczy próbnego wydruku twojego dzieła. Dobra i solidna drukarnia zaproponuje ci bowiem wydruk próbny za symboliczną kwotę. Wówczas będziesz mógł realnie ocenić, czy wybrany rodzaj papieru oraz technika druku rzeczywiście prezentuje się dobrze w materialnej wersji książki. Pracownicy drukarni nie wspominają o takiej możliwości? W takim razie dobrze przemyśl zlecenie druku całego nakładu właśnie w tym miejscu! Rekomendujemy znalezienie alternatywnej drukarni, w której od razu zostanie ci zaproponowane wydrukowanie książki na próbę. Jest to bowiem swego rodzaju standard.