Organizacja miejskiej przestrzeni – ulice i chodniki
Miasto jest dla wszystkich: rowerzystów, kierowców samochodów, pieszych. Mam z wózkami, dziećmi, osób z niepełnosprawnościami. Każdy powinien czuć się na ulicach i chodnikach bezpiecznie i wygodnie. By mieszkańcom żyło i przemieszczało się lepiej, wynaleziono kilka sprytnych rozwiązań.
Barierki uliczne
Znaczne zwężenia chodnika, niebezpieczne skrzyżowania, trawniki kuszące do nielegalnego parkowania? Aby zapewnić bezpieczeństwo w newralgicznych miejscach i walczyć z nieprzepisowym parkowaniem, można skorzystać z barier. Barierki uliczne występują w różnych kształtach i wysokościach. Dostępne są takie łączone na sztywno, jak i połączone łańcuchem. W zależności od potrzeby można zainwestować w takie montowane na stałe, jak i ruchome, jeśli potrzeba odgrodzić np. plac budowy tylko na określony czas. Na rynku znajduje się dużo dostępnych modeli, więc na pewno znajdzie się coś, co odpowiada zadaniu barierki.
Nowoczesne wiaty na przystankach
Rozładowany smartfon czy zgubiony bilet? Być może wkrótce pasażerowie w ogóle nie będą mieć takich zmartwień. Przystanek autonomiczny to nowoczesny wynalazek, rodem z filmów sci-fi. Zaprojektowany w futurystycznym, minimalistycznym stylu, posiada wszystko to, co potencjalna osoba podróżująca po mieście powinna mieć pod ręką. Pod taką wiatą znajduje się punkt dostępowy wi-fi, gniazda na ładowarki USB, zegar, termometr, monitoring. Na każdym przystanku można dodatkowo zainstalować automat biletowy, wyświetlacz cyfrowy lub inne udogodnienie dla pasażerów. Również reklamodawcy mogą skorzystać ze ścian wiaty.
Inteligentne systemy do zarządzania parkingami
Szlabany, bileterki, czytniki, terminale, kasy, fotokomórki, słowem – skomplikowane systemy parkingowe. Warszawa, Wrocław, Poznań i inne większe polskie miasta zdecydowanie powinny inwestować w automatyczne rozwiązania do zarządzania dużymi parkingami. Szczególnie w takich miejscach, jak centra handlowe, szpitale i kliniki, parkingi strzeżone. Takie systemy ułatwiają i porządkują ruch samochodów z korzyścią zarówno dla właścicieli parkingów, jak i kierowców.
Parkomaty
Całkiem młody wynalazek, podbijający i wprowadzający porządek na miejskich chodnikach i ulicach, czyli właśnie parkomaty. Opole, Wrocław, Kraków i inne większe i mniejsze polskie miasta wprowadzają coraz więcej stref płatnego parkowania (szczególnie w zatłoczonych centrach), w których stawia się wygodne i niezawodne urządzenia do uiszczania płatności za parkowanie. Na rynku znajdują się nawet takie, które zasilane są przez panele słoneczne, dzięki czemu nie wyłączą się nagle w sytuacji, kiedy nam się spieszy i koniecznie musimy pobrać bilet. Znaczącym udogodnieniem jest też to, że w niektórych parkomatach można płacić kartą – przecież nie zawsze mamy przy sobie drobniaki.