Pisanie książki. Jakie aplikacje mogą Ci pomóc?

Pisanie książki. Jakie aplikacje mogą Ci pomóc?

Sprawdzenie najlepszych aplikacji do pisania książek jest zajęciem wyjątkowym czasochłonnym. Na szczęście nie musisz się za nie zabierać, ponieważ zrobiliśmy to za Ciebie! Poznaj trzy najlepsze aplikacje wspierające początkujących i wyprawionych już autorów.

Pisanie książek online

Każdy komputer, a także telefon czy tablet może posiadać zarówno podstawowe oprogramowanie do pisania – takie jak notatnik czy Wordpad – jak i oprogramowanie bardziej zaawansowane jak Microsoft Word. Problemem może być to, że przy nieplanowanym zamknięciu programu, przy resecie sprzętu spowodowanym chociażby awarią prądu, efekty pracy mogą się nie zapisać, ponadto mamy do nich dostęp tylko wtedy, gdy cały plik udostępnimy sobie online, na przykład na Dysku Google. Pisanie książek w aplikacji Google Docs jest bezpieczne, ponieważ plik zapisuje się automatycznie oraz mamy dostęp do jego edycji na każdym urządzeniu. Ponadto posiada funkcję śledzenia zmian i pozostawiania komentarzy czy sugestii – z myślą chociażby o dalszej pracy korektora i redakcji.

Wtyczka Language Tool i tym podobne

W przypadku późniejszej korekty i szlifu first draftu, opłacalne jest także zaopatrzenie się w sprawdzone aplikacje i wtyczki, dzięki którym zadbasz o stronę techniczną swojego tekstu oraz przyspieszysz pracę nad wydaniem go, wykluczając podstawowe błędy językowe. Language Tool to nowa dostępna na rynku polskim wtyczka, która sprawdza każde zadanie pod kątem poprawności gramatycznej.

Praktyczne wsparcie stanowić mogą także strony internetowe oferujące opcję sprawdzenia tekstu pod względem powtórzeń oraz portale jak Ortograf.pl czy KorektorTekstu.pl. Mimo że nie są w stanie zastąpić pracy ani korektora, ani redaktora wydawniczego, nadal mogą wykluczyć podstawowe i wstydliwe błędy, na przykład ortograficzne.

Scrivener – profesjonalne studio pisarskie

Jedno z bardziej cenionych rozwiązań, popularnych także w Polsce, stanowi program Scivener, który pomaga w organizacji projektów literackich. To nie tylko profesjonalna aplikacja do pisania, ale i program, który wspiera Twoją pracę już na etapie planowania linii fabuły. Dzięki nim zaprojektujesz swoją powieść od podstaw i poznasz metody prowadzenia historii, a także zarządzasz swoją narracją. Nieodzowną pomoc stanowi możliwość tagowania oraz „przyklejania” kolorowych notatek. Dzięki temu nigdy już nie zapomnisz o żadnym wątku ani rozwiązaniu fabuły, a wszystkie najlepsze pomysły wymyślone w przypływie weny pozostaną z Tobą aż do ukończenia projektu.