Przygoda z aktywnym wypoczynkiem

Przygoda z aktywnym wypoczynkiem

Po wielu tygodniach, w których ciężko było się podnieść z wygodnego łóżka, nareszcie kilka dni spokoju i braku obowiązków wobec pracodawcy. Polacy mają różne sposoby na spędzenie swojego urlopu. Niektórzy wybierają leżenie na leżaku nad Morzem Śródziemnym w wersji all inclusive. Inni łapią za wiertarkę i, ku rozpaczy sąsiadów, zgłaszają angaż do programów Doroty Szelągowskiej. Coraz więcej z nas wybiera znacznie bardziej aktywną drogę. Opcji na aktywny wypoczynek jest mnóstwo, a my przedstawimy Wam kilka z nich.

Góry dla każdego na każdą porę roku

Sieć dróg ekspresowych i autostrad pozwala nam przemieścić się z centralnej i północnej Polski w góry. Z tego powodu niemal w każdym większym mieście znajdziemy sklep oferujący usługi alpinistyczne. Gorzów Wielkopolski, Poznań, Bydgoszcz - w każdym z tych miast kupisz wyposażenie potrzebne do Twojej górskiej przygody.

Gdy przypominamy sobie zdjęcia z gór, to częściej będziemy mieć przed oczami zaśnieżone szczyty, narciarzy i snowboardzistów. Nie można jednak zapominać o amatorach wielogodzinnych, pieszych wędrówek po górskich szlakach. Przygotowanie do takich wycieczek trzeba rozpocząć od dobrania odpowiedniego obuwia. Brak komfortu nóg, potencjalne obtarcia i odciski mogą zamienić podziwianie wspaniałych widoków na męczenie się od jednego postoju do drugiego. Polacy mają niezwykłe szczęście do terenów górskich na piesze wycieczki. Sudety, Tatry i Bieszczady to trzy najpopularniejsze pasma w naszym kraju. Każde z nich ma zupełnie inne walory turystyczne i warto pojechać w każde z tych miejsc.

Jeżeli chodzi o zimowe szaleństwa, to tutaj również znajdziemy niezliczoną ilość fanatyków szusowania po zaśnieżonych stokach. Żeby nie szukać daleko, zapalonym narciarzem jest prezydent Polski Andrzej Duda. W zależności od poziomu i możliwości logistycznych, Polacy wybierają różne stoki w różnych krajach Europy. Nie należy również zapominać o amatorach coraz popularniejszych nart biegowych, do których wręcz wymagany jest bardziej płaski teren.

Aktywności na płaskim terenie

Sezonowe trasy dla nart biegowych pojawiają się sporadycznie nawet na obrzeżach największych miast w naszym kraju. Nie wzięło się to znikąd - w końcu biegacze na chodnikach i w lasach to od kilku lat normalny widok, podobnie jak osoby uprawiające nordic walking. Polacy poszli za przykładem płynącym z zachodniej części Europy i spędzają czas znacznie bardziej aktywnie.

Oprócz bieganie i nordic walkingu oczywiście mnóstwo z nas jeździ na rowerze. Rozstrzał pomiędzy traktowaniem roweru jako środka transportu do pracy, a możliwości wykręcenia ponad stu kilometrów dziennie jest gigantyczny, dlatego praktycznie każdy ma możliwość wsiąść na rower i pojeździć w swoim tempie.