Rolniku, czy Twoje gospodarstwo jest nowoczesne?

Rolniku, czy Twoje gospodarstwo jest nowoczesne?

Nowoczesne gospodarstwo rolne to nie tylko gospodarstwo, które dobrze prezentuje się w XXI wieku. To gospodarstwo przede wszystkim funkcjonalne, oszczędne, ekologiczne, a także – co najważniejsze – bezpieczne. Sprawdź, czy Twoje takie jest!

Oszczędzaj na prądzie

Zarządzając gospodarstwem rolnym, na pewno doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważne życiu jest słońce i jakie korzyści można czerpać z wykorzystania jego energii. Panele fotowoltaiczne dla rolnictwa to korzyści tym większe, ponieważ gospodarstwa rolne posiadają znacznie większy teren do ich montażu oraz wykorzystują znacznie więcej energii, a więc koszt paneli szybko się zwraca. Dodatkowo to właśnie gospodarstwa rolne mogą starać się o dofinansowania do modułów fotowoltaicznych; warto wziąć je pod uwagę, ponieważ – według zapowiedzi – ceny prądu w najbliższych latach będą sukcesywnie rosnąć, co przekłada się na coraz wyższe rachunki. Warto wziąć pod uwagę inwestycję w panele również dlatego, że jest to inwestycja ekologiczna, przyjazna środowisku.

Pompy ciepła w rolnictwie

Kolejną oszczędną inwestycją, która pomoże Ci rozwinąć swoje swoje gospodarstwo rolne i dostosować do nowoczesnych wymogów, są pompy ciepła. Pompy ciepła to urządzenia kontrolujące przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej, dzięki czemu ciepło odzyskiwane jest z naturalnych, darmowych źródeł energii. W rolnictwie polskie pompy ciepła można wykorzystać na wiele sposobów, na przykład schładzając pomieszczenia, w których przetrzymywane są produkty rolnicze (mleko, mięso, owoce, warzywa) lub przestrzenie, w których zapewniona musi zostać odpowiednia wilgotność (budynki inwentarskie, ogrodnicze obiekty pod osłonami).

Natomiast uzyskane z pracy pompy ciepło możemy zastosować do podgrzewania wody, osuszania powietrza w spichlerzach i suszarniach czy bezpośrednio ogrzewając szklarnie oraz tunele foliowe. A to tylko niektóre z zastosowań!

Automatyka przemysłowa

Automatyzując pracę na gospodarstwie, jesteśmy w stanie sprawniej nim zarządzać oraz zwiększyć jakość produkcji i zredukować czas pracy. Sprawdź, które z narzędzi do zarządzania gospodarstwami mogą przydać się w Twojej branży. Czy będzie to instalacja falowników (moduły, przewody do falowników), dzięki którym będziesz mógł kontrolować oraz prowadzić statystyki produkcji energii generowanej przez panele słoneczne? A może zautomatyzujesz oświetlenie, korzystając z inteligentnych czujników i nowoczesnych aplikacji oświetleniowych, ustawiając natężenie i czas światła? Polecamy również wszelkiego rodzaje aplikacje ułatwiające planowanie i zarządzanie gospodarstwem, takie jak Agrobase, Vitalfields, eFarmer, nawigatory polowe czy Calcargo (kalkulator rolniczy).

Fotowoltaika, wykorzystanie pompy ciepła, a także zautomatyzowanie pracy w gospodarstwie pozwolą zaoszczędzić pieniądze, czas i energię. To rozwiązania przyjazne środowisku i konieczne w przypadku gospodarstw o sporym metrażu, nastawionych na produkcję roślinną bądź zwierzęcą, w których zużywanie prądu i ciepła jest równie wysokie.