Sprawdź, jak przygotować się do wyjazdu za granicę

Sprawdź, jak przygotować się do wyjazdu za granicę

Podjąłeś decyzję o wyjeździe za granicę na stałe? Zamierzasz tam podjąć pracę i rozpocząć nowe życie? Musisz zatem wiedzieć, jak odpowiednio przygotować się do tak poważnego wyjazdu. Przed Tobą sporo obowiązków – zebraliśmy je poniżej, aby nieco ułatwić Ci organizację tego ważnego przedsięwzięcia.

Zgromadź dokumentację medyczną

Wyjeżdżając za granicę, musisz mieć ze sobą informacje dotyczące Twojego leczenia oraz przebytych chorób. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy cierpisz na przewlekłe choroby, takie jak astma, cukrzyca czy choroba wieńcowa, związane z regularnym przyjmowaniem leków. Jeżeli wyjeżdżasz z dziećmi, z całą pewnością potrzebna będzie historia szczepień oraz przebyte bilanse. Czy wystarczy dokumentacja odebrana z przychodni lub ze szpitala? Niekoniecznie. Potrzebne będą profesjonalne tłumaczenia medyczne na urzędowy język kraju, do którego się wybierasz. Pozwoli Ci to na kontynuowanie leczenia za granicą i objęcie Ciebie oraz Twoich bliskich najlepszą opieką medyczną.

Przygotuj niezbędne dokumenty

Przygotowując się do wyjazdu za granicę, musisz zgromadzić sporo ważnych dokumentów. Podstawą z całą pewnością jest ważny dowód osobisty, ewentualnie paszport, a także prawo jazdy. Dobrze jest zgromadzić dyplomy i zaświadczenia potwierdzające Twoje wykształcenie oraz uczestnictwo w rozmaitych kursach. Świadectwa ukończenia szkoły lub studiów również będą potrzebne, szczególnie, gdy są niezbędne w pracy, o którą zamierzasz się ubiegać. Jeżeli masz już pewne doświadczenie zawodowe, weź ze sobą także świadectwo pracy, które to poświadczy. Dowiedz się, czy firma, w której pracowałeś posiada elektroniczne akta osobowe – rozwiązanie to może nieco ułatwić sprawę.

O czym jeszcze musisz pamiętać przed wyjazdem za granicą?

Masz już wszystko co niezbędne, czyli wszelkie dokumenty? Świetnie, teraz możesz pójść o krok dalej. Zadbaj o to, aby pozamykać wszystkie sprawy wiążące Cię z krajem. Wynajmujesz mieszkanie? Ureguluj zatem płatności i rozwiąż umowę wynajmu. Jesteś właścicielem nieruchomości? Upewnij się, że zostaje w dobrych rękach – nawet jeżeli nie zamierzasz jej wynajmować, przekaż klucze zaufanej osobie, która raz na jakiś czas będzie mogła sprawdzić jej stan. Zamknij umowy z dostawcami prądu, Internetu czy gazu. Jeżeli o tym zapomnisz, opłaty wciąż będą naliczane, a Ty możesz o tym nie wiedzieć. Pamiętaj również o założeniu konta walutowego, które sporo Ci ułatwi tuż po przeprowadzce.