STYL NOWOCZESNY A KLASYCZNY. TWÓJ STYL MARZEŃ

STYL NOWOCZESNY A KLASYCZNY. TWÓJ STYL MARZEŃ

Aranżacja mieszkania to zajęcie trudne i zależne od naprawdę wielu czynników. W końcu to właśnie nasze mieszkanie jest najważniejszym miejscem, w którym odpoczywamy, relaksujemy się, chcemy czuć się dobrze. Sposób, w jaki urządzimy nasze wnętrza, powinien być zależny od naszych gustów i preferencji. Jednak co, jeżeli mamy problem z ich wyznaczeniem?

PIERWSZA KWESTIA: NOWOCZEŚNIE CZY KLASYCZNIE?

Nawet jeżeli nie wiemy za bardzo, w jakie kolory i elementy wyposażenia – dodatki – chcemy zainwestować, na pewno jesteśmy w stanie zdecydować, czy bardziej podoba nam się wizja kominku, w którym trzaska ogień, czy raczej bliższe nam są nowoczesne rozwiązania takie jak chociażby instalacje fotowoltaiczne (Legnica, Częstochowa, Racibórz to miasta, w których coraz częściej pojawia się to rozwiązanie i domy o nowoczesnych standardach i aranżacjach).

Jeżeli potrafimy wybrać, czy wolimy klasyczną brązową boazerię, czy jednak, taką posiadając, chcemy jak najszybciej pomalować ją na biało – prawdopodobnie jesteśmy w stanie wybrać między stylem klasycznym a nowoczesnym. I tymi wyznacznikami powinniśmy kierować się od samego początku przygody z aranżacją.

NOWOCZEŚNIE I KLASYCZNIE, CZYLI... JAK?

Styl klasyczny to ten „bezpieczny”, „ciepły”, „tradycyjny”. Ciepłe barwy i naturalne materiały dodają przytulności. Są to szlachetne gatunki drewna, perskie dywany, tapety, a także skóra. Dodatki są wyszukane – rzeźby, obrazy, zegary, karnisze i firany. Złoto i srebro, wbrew pozorom, stosuje się raczej w małych ilościach, aby uniknąć efektu kiczu. Dodatkowo mile widziane są na ścianach: imitacja starej cegły, kamień i płytki gipsowe. Wrocław to miasto zakochane w stylu klasycznym; wiele zabytkowych kamienic przywodzi go na myśl i aż się prosi o taką aranżację wewnątrz.

Styl nowoczesny to natomiast ten jak najbardziej „prosty”, „jasny”, „przestrzenny”. Ściany ma najczęściej białe, ozdobione minimalnie, na przykład zdjęciami w antyramach – bez zbędnych ramek. Styl nowoczesny lubi minimalizm i linie proste (modne są, na przykład, listwy oświetleniowe sufitowe i zabudowa karnisza). Całość musi być stonowana i wprowadzać w stan harmonii.

ZNASZ JUŻ DECYZJĘ?

Czy wiesz już, którego stylu zwolennikiem jesteś? Wybór między jednym a drugim pomoże Ci rozwiązać wstępny problem z aranżacją wnętrza. Oczywiście, nie na tych dwóch stylizacjach kończą się możliwości, jednak to zwykle de dwa podstawowe koloryty są punktem wyjścia do kolejnych. Ze stylem nowoczesnym, dla przykładu, wiąże się także styl norweski, a z klasycznym – styl kolonialny czy romantyczny. Inspiruj się, poznaj i wybierz najlepszy dla siebie.