Usługi prawne. Jak wynająć adwokata?

Usługi prawne. Jak wynająć adwokata?

Jeżeli potrzebujesz konsultacji w obrębie dziedziny prawa, najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z adwokatem. Jak jednak zlecić mu sprawę? Jak podjąć kontakt? Podpowiadamy!

Krok pierwszy: znajdź adwokata

Jeśli poszukujesz pomocy prawnej, pierwszym krokiem będzie dla Ciebie znalezienie adwokata, który specjalizuje się w problematyce, którą zamierzasz poruszyć. Jeśli, na przykład, poszukujesz pomocy w sprawie rozwiania swoich wątpliwości odnośnie do tematu waluty kryptograficznej, interesować Cię będzie adwokat od kryptowalut. Musisz mieć na uwadze, że nie każdy adwokat jest "od wszystkiego", zwróć więc na to uwagę w trakcie przeglądania ofert.

W przypadku adwokatów, ich szerokie portfolia możesz znaleźć na prywatnych stronach internetowych, dobrze jest wybrać adwokata z polecenia. W branży tej świetnie sprawdza się poczta pantoflowa, polecamy więc przejrzeć ogłoszenia na stronach oraz grupach. Jeśli mieszkasz w Trójmieście i potrzebny jest Ci adwokat, Gdańsk, Gdynia i Sopot posiadają strony z ogłoszeniami chociażby na Facebooku czy innych portalach informacyjno-społecznych. Istnieją również serwisy www, w których adwokatom wystawia się opinie.

Krok drugi: kontakt

Kiedy znaleźliśmy już odpowiedniego adwokata, czas najwyższy skontaktować się z nim i umówić się na pierwsze spotkanie. Dzwonimy, aby ustalić, czy specjalista ten ma możliwość czasową bądź organizacyjną, by spotkać się z nami w odpowiadającym nam terminie i miejscu. Sieć jest ogólnodostępna i często, kontaktując się z danym adwokatem online, nie zwracamy uwagi na stacjonarną lokalizację jego biura, część adwokatów nie pracuje jednak zdalnie. Jeśli więc poszukiwany jest przez nas trójmiejski adwokat – Warszawa i oferty tamtejszych adwokatów wcale nie znikną z sieci; musimy uważnie czytać konkretne ogłoszenia i nauczyć się poprawnie je wyszukiwać.

Kontaktując się z adwokatem, krótko opisujemy nakreślamy temat spotkania, aby ustalić, czy nasza problematyka leży w zakresie jego usług.

Krok trzeci: pierwsze spotkanie

Dopiero w tym kroku, w trakcie umówionego spotkania omawiamy szczegółowo nasz problem. W jego toku adwokat omawia z nami szczegóły sprawy, jego możliwości działania, przedstawiane są także wzajemne oczekiwania stron oraz ustalane są warunki współpracy, w tym warunki wynagrodzenia za konsultację i dalszą pomoc. Pierwsze spotkanie może zakończyć się podpisaną umową lub ustaleniem terminu następnego spotkania, na którym to nastąpi.

Należy zwrócić uwagę również na to, by już na pierwsze spotkanie odpowiednio się przygotować – zabrać ze sobą wszelką dokumentację prawną, która może przydać się adwokatowi do poznania sprawy oraz wysunięcia propozycji konkretnych działań. Bez niej oferowana pomoc może okazać się niepełna, adwokat może nawet zupełnie odmówić jej udzielenia.