Wakacje z aparatem – co jeszcze warto zabrać ze sobą?

Wakacje z aparatem – co jeszcze warto zabrać ze sobą?

Pakowanie torby z aparatem na wyjazd wakacyjny to kwestia złożona i indywidualna. Każdy z nas ma różne preferencje, a także ograniczenia – czy to te dotyczące pojemności w torbie, czy te wynikające z braków w sprzęcie, na przykład w obiektywach. Nie każdy też wyjeżdża w celu, by dostosowywać obiektyw do każdej sytuacji – chociażby ze względu na niechęć do dźwigania dodatkowego bagażu. Co jednak stanowić powinno nasze podróżnicze "must have"? Oto krótki przegląd.

Zawsze mile widziany statyw

Wiele zależy od rodzaju wakacji, na które się wybieramy. Turyści różnią się od siebie, wybierając ulubione sposoby na spędzanie czasu. Niektórzy wolą spokojny relaks na plaży, inni – poznawanie ciekawych miejsc i zabytków oraz kultury, szczególnie gdy w grę wchodzi krótki i intensywny wyjazd nastawiony na zwiedzanie. Wrocław to przykład miasta, w którym niezależnie od pory dnia warto być przygotowanym na fotografie w stylu street view oraz fotki krajobrazowe. Przyda się szerokokątny obiektyw i body ustawione na niską wartość ISO. Przy fotografii miejskiej konieczny jest także statyw, by zdjęcia wychodziły maksymalnie ostre i by nie zepsuł ich nasz najmniejszy ruch. A jeśli lubisz selfie – selfiestick to rozwiązanie dla Ciebie wręcz idealne.

Aparat cyfrowy bezlusterkowy a obiektyw kitowy

Na każdą wycieczkę zabierz ze sobą swój aparat cyfrowy – to nie podlega nawet dyskusji. Ale jeśli masz bezlusterkowca lub lustrzankę, sen z powiek może spędzić Ci kwestia doboru obiektywu. Jeśli fotografia jest Twoją pasją, ale nie zamierzasz przekuwać jej w pracę czystozarobkową, a zdjęcia z wakacji mają być jednocześnie maksymalnie wysokojakościowe oraz wykonywane zręcznie – chociażby w trybie auto – obiektyw kitowy w zupełności Ci wystarczy. Jego zmiennoogniskowość pozwala wykonywać zdjęcia zbliżone, krajobrazowe szerokokątne, a także portrety i selfie. Postaw na uniwersalizm, by móc cieszyć się wakacjami, zamiast martwić o niedopasowany sprzęt. Pamiętaj jednak, by obiektyw zabezpieczyć filtrem UV – przed piaskiem, kurzem czy deszczem.

Dodatkowe baterie i nie tylko

O ile bez statywu obejdziesz się na plaży, o tyle niezależnie od tego, czy spędzasz wakacje na właśnie na niej, czy w mieście – istnieje szereg akcesoriów, bez których nie obejdziesz się nigdzie. Jednym z nich jest zabezpieczająca smycz na szyję bądź dodatkowy pasek na nadgarstek. Innym – dodatkowy grip na baterie, który sprawi, że będziesz mógł fotografować praktycznie bez przerwy. Znaczenie ma to szczególnie w sytuacjach, gdy napięty harmonogram – na przykład wycieczka do Kaliningradu – lub regulamin zachowania się w miejscach kulturalnych nie pozwala na szybką i sprawną, oraz dyskretną wymianę baterii.