Wiata garażowa – przy domu i wolnostojąca

Wiata garażowa – przy domu i wolnostojąca

Dla kogo nada się wiata blaszana? W czym jest lepsza od garażu? W czym gorsza? Przedstawiamy, w jakich wypadkach sprawdzi się blacha, gdzie się nada, gdzie lepiej jej nie używać. Czym różni się budowa wiaty garażowej, jak z utrzymaniem czystości i czy garaż na pewno jest lepszy?

Garaż czy wiata?

W czym wiata garażowa może być lepsza od garażu z prawdziwego zdarzenia? W czym z kolei jest gorsza? Przede wszystkim wiata garażowa nie chroni przed kradzieżą tak dobrze jak garaż. Do garażu trzeba najpierw się dostać, z kolei wiata blaszana jest dostępna dla każdego, widać, co pod nią przechowujemy. Nie chroni też tak dobrze przed warunkami atmosferycznymi. Zależnie od tego, jak mocno wieje wiatr, nie zawsze może chronić do końca przed deszczem i śniegiem. A na pewno nie przed zimnem. Główną zaletą wiaty jest cena – jest tańsza od garażu. Poza tym łatwej o utrzymanie czystości i stworzenie miejsca na dwa samochody bez konieczności wstawiania kolejnych bram garażowych.

Jak wygląda wiata?

Zależnie od tego, czy zależy nam na wiacie ustawionej przy domu, czy wolimy zdecydować się na wiatę wolnostojącą, można stworzyć ją na różne sposoby. Przykładowo możemy do wiaty stworzyć ażurowe ściany lub nie wybudować ich wcale, pozostawiając jedynie dach wsparty na słupach. Modne są też dachy z jednym lub dwoma bokami lub właśnie wiaty przylegające do ścian budynków – to niejako chroni samochody przed warunkami atmosferycznymi, przynajmniej częściowo.

Oszczędności?

Tak! I to na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim zaoszczędzimy na bramie, która może bardzo podnieść koszt budowy takiego garażu. Poza tym zaoszczędzimy także na tworzeniu fundamentów i ścian. Podłoże może być całkowicie utwardzone lub można ułożyć jedynie pasy jezdne pod koła samochodu. Odpada także wykańczanie garażu wewnątrz i montaż okien, jeśli chcielibyśmy je mieć w garażu. Zdecydowanie mniej też problemów z elektryką – nie mamy automatycznej bramy, ewentualnie jakieś źródło światła. Oszczędzamy również na elementach, ponieważ do budowy wiaty wystarczą nam elementy do postawienia słupów i zadaszenia. Ażurowe ściany lub zadaszenie wiaty można też udekorować kwiatami czy innymi pnącymi roślinami. Szczególnie latem ograniczy to wystawianie samochodu na warunki atmosferyczne takie jak deszcz.