Własna książka? Sprawdź, jak wybrać drukarnię!

Własna książka? Sprawdź, jak wybrać drukarnię!

Planujesz wydanie własnej książki? To wspaniale! Ale czy na pewno wiesz, w jaki sposób wybrać najlepszą drukarnię, dzięki której będziesz mógł cieszyć się z materialnej wersji autorskiego dzieła? Jeśli wydaje ci się, że nie masz zbyt rozległej wiedzy w tym zakresie, koniecznie zapoznaj się z naszym dzisiejszym artykułem!

Cena to nie wszystko!

Wydaje ci się, że podczas wyboru drukarni najważniejsza jest cena? Nic bardziej mylnego! Jeśli zależy ci, aby twoja książka, nad którą w końcu tak długo pracowałeś, prezentowała się profesjonalnie i estetycznie, wybierz taką drukarnię, która cieszy się najlepszymi opiniami. Jeśli zechcesz bowiem przyoszczędzić na druku, to bardzo szybko może okazać się, że odbiorcy nie zechcą sięgnąć po twoje dzieło, ponieważ uznają je za słabe jakościowo i mało zachęcające pod kątem wizualnym. Zdecydowanie lepiej przeznaczyć na druk więcej środków, ale jednocześnie zyskać pewność, że finalny efekt będzie satysfakcjonujący. Podczas wyboru konkretnej drukarni zwróć również uwagę na stosowane techniki druku i dobrze zastanów się, którą z nich wybrać.

Dostępne rodzaje papieru

Kolejna kwestia dotyczy rodzaju papieru, który postanowisz wybrać. Tych na rynku jest naprawdę wiele: od cienkich i kredowych, po lakierowane czy dodatkowo wzbogacane materiały. To, ile kosztuje druk książki, bardzo często zależy właśnie od wybranego rodzaju papieru. Pamiętaj, aby przed decyzją poprosić pracownika drukarni o tzw. próbniki, dzięki którym będziesz mógł dotknąć i dokładnie ocenić jakość wszystkich możliwości. Jeśli drukarnia nie dysponuje tego typu materiałami, to bezwzględnie powinna ci się zapalić czerwona lampka! Profesjonalne drukarnie zawsze oferują swoim kontrahentom próbniki, a najlepsze firmy proponują nawet próbny wydruk kilku stron, abyś mógł sprawdzić, jak książka będzie prezentować się na różnych rodzajach papieru.

Czas oczekiwania na druk

Ostatni aspekt, na który zdecydowanie warto zwrócić uwagę podczas wybierania drukarni, to czas oczekiwania na gotowe książki. Niezależnie od tego, czy drukarnia jest wysoce profesjonalna, czy raczej jest to mała manufaktura, czas oczekiwania nie powinien przekroczyć 2 tygodni. Pamiętaj, aby przed zleceniem druku wprowadzić do zawieranej umowy zapis o przestrzeganiu ustalonych terminu. Często bowiem zdarza się, że czas oczekiwania na druk wydłuża się, a drukarnia tłumaczy ten fakt zbyt dużym obłożeniem zleceniami. Jako autora zlecającego druk nie powinno cię to dotyczyć, dlatego w przypadku naruszenia warunków możesz domagać się rekompensaty!