Wybieramy meble do salonu

Wybieramy meble do salonu

Stworzenie odpowiedniego salonu to bardzo trudne wyzwanie. Wybór mebli może być niełatwy – trzeba wybrać odpowiednią kolorystykę. Przy ciemnej niekoniecznie osiągniemy to samo, co przy jasnej. Pozostaje jeszcze opcja stworzenia kontrastów. Jak się w tym nie pogubić i wybrać odpowiednie meble?

Jasne czy ciemne?

Fani jasnych mebli powinni wiedzieć, że takie meble sprawiają, że mniejsze pomieszczenie może stać się optycznie nieco większe. Poza tym będzie wydawało się lepiej doświetlone. Należy jednak uważać, by nie wybrać kolorów tak, by jasne pomieszczenie wydało się zupełnie puste. Z kolei ciemne meble wydają się bardziej klasyczne i tradycyjne. Jednak pomieszczenie, w którym będzie zbyt ciemno może sprawić wrażenie optycznie sporo mniejszego. Należy więc uważać, jeśli decydujemy się na takie meble. Stylowe dodatki mogą w ciekawy sposób wyróżniać się na tle dość jednorodnego pomieszczenia, wprowadzając do niego trochę świeżości.

Wskazówki i dorady

Przede wszystkim warto najpierw wybrać wymarzone meble i dodatki, a później dobrać do nich odpowiedni kolor ścian. Łatwiej oraz taniej zmienić farbę czy tapetę niż kupować nowe meble. Jeśli nie tworzymy wnętrza w stylu boho, który charakteryzuje się mieszanką stylów oraz kolorów, warto nie przesadzać z nadmiarem różnorodności w kolorystyce. Nie więcej niż cztery zbliżone do siebie kolory powinny zagrać w przypadku każdego pomieszczenia. Warto postawić też na jeden kolor bazowy i akcent, który będzie się w ciekawy sposób wyróżniał.

Najczęstsze błędy

Podczas urządzania salonu łatwo popełnić bardzo proste błędy, które pozornie nie wydają się niczym złym, a jednak sprawią, że nasz salon będzie wyglądał nieciekawie, a nawet monotonnie. Podstawowym błędem jest ustawianie wszystkich mebli równo pod ścianą. Warto zaszaleć podczas ustawiania mebli, nie zawsze przestrzeń na środku salonu jest najlepszą opcją, a pomieszczenie wcale nie będzie przez to wyglądać na przestronne. Kolejnym błędem jest dobieranie za dużych mebli do za małych pomieszczeń lub odwrotnie. Przed zakupem trzeba się dokładnie zastanowić, czy aby na pewno ta duża szafa dobrze sprawi się w malutkim pomieszczeniu. Złym pomysłem mogą być również meble z jednego kompletu. Pozornie dają harmonię, jednak są przez to nudne i monotonne i kojarzą się trochę z wystrojami wnętrz rodem z PRL-u.