Wykańczasz mieszkanie? Zasięgnij porady!

Wykańczasz mieszkanie? Zasięgnij porady!

Każdy, kto stanął przed samodzielnym wykończeniem mieszkania, wie, jak wiele kwestii potrafi zaskoczyć. Każde wnętrze jest przecież nieco inne. Zamiast bazować na przypuszczeniach i domysłach, lepiej zapytać fachowca. Podpowiadamy, gdzie szukać pomocy.

Niestandardowe montaże

To właśnie montaż niektórych elementów sprawia domorosłym fachowcom najwięcej problemów. Przykładowo: planujemy wstawić drzwi, ale nie do końca wiemy jaki rodzaj framugi dobrać do ościeży. Zamiast szukania pomocy na forach internetowych lepiej będzie po prostu udać się do specjalistycznego sklepu. Z pewnością znajdzie się tam ktoś, kto na podstawie zdjęć i wymiarów dobierze odpowiedni model.

Problem potrafi stanowić także sam sposób mocowania. Inaczej będziemy przecież osadzać drzwi zewnętrze w betonie komórkowym, a inaczej wewnętrzne w ściance działowej z regipsu. W tym wypadku bardzo podobnie, wystarczy przedstawić sytuację specjaliście. Doświadczony sprzedawca bez mrugnięcia okiem dobierze odpowiednie wkręty do ościeżnic czy piankę montażową. Nie poskąpi też porady.

Sucha zabudowa

Jeśli jesteśmy dopiero na etapie stawiania ścianek działowych, o tę kwestię również warto zapytać fachowca. Idealnie jeśli znamy kogoś, kto zajmuje się tym zawodowo jako wykonawca. Jeśli nie mamy jednak nikogo takiego, odwiedźmy po prostu porządny market budowlany. Pracownik działu materiałów powinien mieć wiedzę w zakresie zastosowania i parametrów tego, czym handluje. Jeśli dobrze trafimy, dowiemy się wszystkiego, co nam potrzebne.

Przy stawianiu zabudowy na bazie płyty gipsowej pamiętajmy o wcześniejszym zaopatrzeniu się w odpowiednie profile. Niezbędny będzie też niejeden kątownik aluminiowy. Jeśli nie chcemy spędzać długich godzin na mierzeniu elementów w markecie, skorzystajmy ze sklepów online. Wystarczy wpisać interesujące nas wymiary w wyszukiwarkę, wybrać konkretny produkt i gotowe. Zamówienie dotrze w przeciągu dwóch dni roboczych.

Podłogi

Układanie paneli czy płytek, zaraz obok malowania, jest jedną z najczęściej wykonywanych samodzielnie prac wykończeniowych. Jeśli nie mamy zbyt wielkiej wiedzy w temacie materiałów, zapytajmy o klej przy zakupie płytek. I podobnie, jeśli planujemy położyć panele, poprośmy o pomoc w wyborze odpowiedniego podkładu. W tym zadaniu świetnie sprawdzi się na przykład filc techniczny, ma on bowiem dodatkowe właściwości izolujące, zarówno termiczne jak i akustyczne. Przed przystąpieniem do pracy nie zapomnijmy też sprawdzić wypoziomowania podłoża.

Jeśli już podejmujemy się samodzielnych prac, postarajmy się, żeby na tej oszczędności nie ucierpiała jakość. Pamiętajmy, że kto pyta, nie błądzi. To żaden wstyd zapytać o coś, czego nie wiemy.