Za obiektywem: Fotografia - Porady dla poprawy swoich ujęć
Fotografia jest wspaniałą formą sztuki, jak również jest to wspaniałe hobby. Jeśli chcesz znaleźć się w ich szeregach, poniższe porady pomogą Ci się tam dostać.
Mini porady dla początkujących fotografów
Podczas robienia zdjęcia, weź jeden ujęcie, a następnie przenieść się bliżej do pożądanego obiektu i zrobić drugi ujęcie. Chcesz, aby obiekt zdjęcia zajmował większą część kadru. Wykonanie drugiego zdjęcia gwarantuje, że uzyskasz lepsze ujęcie z jednego lub z dwóch ujęć, niezależnie od tego, czy początkowo byłeś wystarczająco blisko, czy nie.
Ciężki aparat?
Jeśli masz problemy z utrzymaniem aparatu prosto, kup statyw. Statyw pomoże Ci utrzymać aparat w miejscu, dzięki czemu będziesz mógł skupić się na innych zmiennych niż równowaga. Statywy świetnie się sprawdzają, jeśli jesteś w dziczy lub na nierównym terenie. Bardzo często z tego korzysta fotograf ślubny. Bydgoszcz, Warszawa czy też Gdańsk - w każdym mieście fotografowie mają podobne techniki robienia zdjęć.
Gdzie czerpać pomysły?
Sprawdź, co robią inni fotografowie, aby uzyskać pomysły na poprawę własnej fotografii. Studiując zdjęcia wykonane przez innych fotografów, przypomnisz sobie, że idealne ujęcie można uchwycić za pomocą ogromnej liczby metod i technik. Fotograf Krosno, Gorzów czy też Kraków będą mieli swoje sposoby na zdjęcia - możesz się czymś zasugerować.
Pozytywna krytyka
Dobrą wskazówką dla fotografów jest próba bycia pomocnym, gdy oferujesz krytykę. Nie mów po prostu komuś, że jego zdjęcie jest ładne, lub że ci się podoba. Powiedz konkretnie, co Ci się w nim podoba i dlaczego uważasz, że to czyni zdjęcie mocnym. To samo dotyczy tego, co nie podoba Ci się w zdjęciu.
Parametry fotografowania
Zachowaj ostrożność podczas fotografowania z funkcją ISO ustawioną na wysoką wartość. Pozwala to na wykonywanie zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych, ale otwiera drzwi do hałaśliwych zdjęć, które mogą wyglądać na ziarniste. Najlepiej jest utrzymywać ISO ustawione na niskim poziomie lub zwiększyć je bardzo nieznacznie, aby wykonać zdjęcia przy słabym oświetleniu. Naucz się korzystać z przysłony w swoim aparacie. Wskazuje ona, jak duża część obiektu widocznego w wizjerze będzie miała ostrość. Niska przysłona oznacza, że tylko pierwszy plan będzie ostry, a tło będzie bardziej rozmyte. Wysoka przysłona oznacza, że wszystko będzie miało taką samą ostrość.
Twoje umiejętności fotograficzne zmienią się ze zwykłego hobby w dzieło sztuki. Z pomocnymi informacjami, które tutaj przeczytałeś, Twoja droga do udanej fotografii jest bardziej ugruntowana. Wypróbuj te wskazówki i pamiętaj, że praktyka czyni mistrza.