Złomowanie a ubezpieczanie OC

Złomowanie a ubezpieczanie OC

Jesteś posiadaczem wozu, który nie nadaje się już do użytkowania? Jeżeli myślisz o tym, by oddać je do auto skupu, na pewno zastanawiasz się również nad kwestią ubezpieczenia. Czy złomowanie pojazdu powoduje rozwiązanie ubezpieczenia OC? Odpowiadamy!

Ubezpieczenie wozu do kasacji

Na pewno nie jest dla Ciebie nowością, że Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej jest obowiązkowe dla każdego kierowcy posiadającego swój własny pojazd mechaniczny. Nawet jeśli nie jest on już sprawny, a wciąż stoi na Twoim podjeździe i zarejestrowany jest jako samochód użytkowy, jesteś zmuszony opłacać za niego składki. Decyzja o złomowaniu pojazdu (do usług: skup aut Kraków, auto skup Gdańsk lub każdy inny skup w Polsce) daje możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy z ubezpieczycielem.

Nie musisz więc się niepotrzebnie martwić. Jeżeli zdarzyła Ci się awaria wozu, wypadek drogowy lub samochód jest już po prostu zużyty, ponieważ osiągnął swój wiek, najlepszym rozwiązaniem będzie jego kasacja, którą zajmie się każdy skup aut (Opole, Katowice, Łódź i inne miasta w Polsce).

Ubezpieczenie samochodu a kasacja pojazdu

W świetle prawa samochód oddany na złom przestaje być pojazdem. Nie mamy już możliwości poruszania się nim, a skup aut (Lublin i inne) przekazuje nam dokumenty, które pozwalają nam samochód legalnie wyrejestrować w urzędzie. Właśnie z tego względu w praktyce przestaje istnieć przedmiot, któremu podlega ubezpieczenie OC. Dzięki temu za oddanie samochodu do kasacji przysługuje Ci wygodna możliwość wcześniejszego wypowiedzenia umowy ubezpieczycielowi, a co za tym idzie – zwrot części składki OC za każdy niewykorzystany dzień Ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej. Jest to dość proste i wygodne, a dla ubezpieczyciela rutynowe – nie musisz przejmować się więc sporą ilością formalności.

Kiedy możesz starać się o zwrot? Przeważnie Ubezpieczanie OC wykupywane jest na cały rok, a więc starać się o zwrot niewykorzystanych dni możesz się od razu od dnia, w którym samochód został zezłomowany aż do końca trwania umowy z ubezpieczycielem.